PAP/Radek Pietruszka

Min. Z. Ziobro kieruje do TK wniosek w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że dziś skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości. Na konferencji prasowej zauważył, że ta sprawa była przedmiotem sporu  w Unii Europejskiej oraz wewnątrz polskiego rządu.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że jako minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski był przeciwko zgodzie na przyjęcie tego rodzaju rozwiązań, które forsowały Niemcy. Ostatecznie premier Mateusz Morawiecki zdecydował się warunkowo je przyjąć. Jednocześnie zapowiedzieliśmy poddanie tego mechanizmu kontroli nie tylko TSUE, ale też przede wszystkim TK – przypomniał minister i wskazał na wyniki analizy prawnej.

Po dogłębnej analizie prawnej tzw. warunkowości, która została przyjęta na szczycie w Brukseli, dokładnie rok temu, nie mam najmniejszych wątpliwości, że jest to rozwiązanie w sposób jaskrawy sprzeczne z polską konstytucją. Dlatego kontynuując działania procesowe w tym względzie, bo pierwsza była skarga do TSUE, którą wniósł polski rząd z udziałem Ministerstwa Sprawiedliwości, zdecydowałem się w dniu dzisiejszym złożyć również wniosek i skierować do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, poddając to rozporządzenie o tzw. warunkowości kontroli polskiego sądu konstytucyjnego – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister liczy na to, że TK podzieli jego ocenę i efektem tego będzie orzeczenie o tym, że te rozwiązania nie mogą wiązać Polski.

W grudniu liderzy UE porozumieli się ws. stosowania mechanizmu warunkowości. Ma być on wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2021 roku, jednak w ramach nowych przepisów nie zaproponowano żadnych instrumentów. 11 marca 2021 roku Polska i Węgry zaskarżyły mechanizm do TSUE. Wyrok może zapaść na początku przyszłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl