fot. PAP/EPA

Min. Z. Rau: Koncepcja Strategiczna NATO ma określić Rosję głównym przeciwnikiem Sojuszu

W Koncepcji Strategicznej NATO ma się znaleźć założenie, że Rosja jest głównym przeciwnikiem, zagrożeniem dla państw Paktu Północnoatlantyckiego. Taką informację przekazał dziennikarzom szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Obrady były poświęcone rosyjskiej wojnie przeciw Ukrainie oraz przygotowaniom nowej Koncepcji Strategicznej NATO.

O zapisach jakie znajdą się w dokumencie, który zostanie przyjęty na szczycie w Madrycie w czerwcu, mówił na konferencji minister Zbigniew Rau.

– Najprawdopodobniej – a już teraz widać, że na pewno – przyjęte zostanie założenie, że głównym przeciwnikiem, zagrożeniem dla państw Paktu Północnoatlantyckiego jest Rosja. To jest pierwsze założenie, które na pewno będzie w tej Koncepcji Strategicznej. Drugie założenie jest takie, że z tego wynika imperatyw kolektywnej obrony. Wiele osób (łącznie ze mną) podkreślało, że kolektywna obrona oznacza, iż Sojusz jako pakt obronny ma się przede wszystkim na tym koncentrować – wskazał szef polskiej dyplomacji.

W Koncepcji Strategicznej – jak dodał minister – na pewno zawarte zostanie, że podstawowym zadaniem NATO jest obrona całego terytorium Paktu, każdego należącego do niego państwa.

Podczas dyskusji z polskiej strony ponownie wybrzmiał apel o stałe bazy wojsk NATO w Polsce.

W obradach wziął udział także szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, który poinformował w Brukseli, że Ukraina będzie nadal domagać się, aby Zachód wprowadził embargo na ropę i gaz z Rosji. Zaapelował też do krajów Sojuszu o zwiększenie dostaw broni i sprzętu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl