Min. W. Kosiniak-Kamysz: Chcę, żeby wykup działki pod CPK był natychmiastowy
Jestem zwolennikiem, żeby wykup działki pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego był natychmiastowy – podkreślił w środę wicepremier, minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że oczekuje w tej sprawie radykalnego przyspieszenia prac, a także przeglądu umów, które zawarł rząd Prawa i Sprawiedliwości przed oddaniem władzy, m.in. w instytucjach rolnych.
„Pewnie w akcie notarialnym ci, którzy go sporządzali, sprzedając tę działkę, zawarli dziesiątki obostrzeń” – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Kraśniku.
Jak podkreślił, to dobrze, że negocjacje ws. odkupu działki były prowadzone już wcześniej. Mimo to – jak dodał – szef resortu oczekuje „radykalnego przyspieszenia” prac w tej sprawie.
Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że rząd PiS podejmował wiele decyzji, szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach przed oddaniem władzy obecnej koalicji rządzącej.
„W instytucjach rolnych czy dotyczących własności ziemi oczekuję przeglądu wszystkich umów, nawet tych, które nie budzą żadnych podejrzeń. Warto je przejrzeć, bo część pracowników, część dyrekcji zmieniała się w trakcie” – podkreślił polityk.
– Wiem, że jest zniecierpliwienie. (…) Wszystko, co zostało czasem głęboko ukryte, czasem bardzo mocno wykrzywione, (…) pracownicy, którzy mogli patrzeć bardziej przychylnie na poprzednią władzę – to wszystko mogło mieć wpływ na zaistniałą sytuację” – ocenił.
Politycy PiS z kontrolą w KOWRhttps://t.co/Vv84gRZZFg
— Radio Maryja (@RadioMaryja) October 29, 2025
Pytany, czy obecny dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Henryk Smolarz, „jest bezpieczny” na swoim stanowisku, Kosiniak-Kamysz stwierdził, że każdy odpowiada za własne postępowanie, czyny i obowiązki, „ale dobrze, że KOWR podejmował działania, żeby tę działkę odkupić”.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa stwierdził, że obecnie nie ma prawa odkupić sprzedanej działki w Zabłotni. Według wiceministra infrastruktury, Macieja Laska, odpowiedzialnego za nadzór nad CPK, odzyskanie działki będzie możliwe w drodze wywłaszczenia w momencie, gdy decyzji lokalizacyjnej dla inwestycji zostanie nadany wymóg natychmiastowej wykonalności. Lasek zastrzegł, że będzie się to wiązało z wypłatą odszkodowania.
Właściciel działki, wiceprezes Dawtony, Piotr Wielgomas, napisał w oświadczeniu, że KOWR może odkupić działkę w każdej chwili do grudnia 2028 r., bo takie prawo zostało zastrzeżone w umowie sprzedaży. Jednocześnie podkreślił, że w momencie nabycia działki nie miał świadomości, że nieruchomość w Zabłotni znajdzie się w planach inwestycyjnych CPK.
Politycy PiS ujawniają kłamstwa KOWR ws. działki pod budowę CPK. „Tusk nie chce CPK i chce wykorzystać tę sprawę, by wstrzymać prace nad inwestycją”https://t.co/V9cInEssoC
— Radio Maryja (@RadioMaryja) October 29, 2025
Sprawa dotyczy sprzedaży działki o powierzchni 160 ha w miejscowości Zabłotnia, przez którą ma przebiegać linia kolei dużej prędkości z Warszawy do lotniska CPK. „Wirtualna Polska” napisała w poniedziałek, że w 2023 r. – niedługo przed oddaniem władzy przez PiS – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało zgodę na sprzedaż należącej do KOWR-u działki wiceprezesowi prywatnej firmy Dawtona, Piotrowi Wielgomasowi.
Według „Wirtualnej Polski” w 2023 r., ale jeszcze przed transakcją, firmę Dawtona odwiedzał ówczesny minister rolnictwa, Robert Telus. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Piotr Antoni Skiba, informował w poniedziałek, że wszczęte zostało śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z KOWR Oddział w Warszawie w związku z podejrzeniem działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W środę portal wp.pl podał, że do kwietnia 2024 r. KOWR okłamywał Centralny Port Komunikacyjny w sprawie działki, a CPK czekał półtora roku z powiadomieniem prokuratury.
PAP



