Min. T. Czerwińska: W 2019 r. KAS przygotuje za podatników PIT-y

W 2019 r. KAS przygotuje dla podatników – w ramach usługi „Twój e-PIT” – zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 – poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.

Szefowa MF mówiła na konferencji o nowej usłudze „Twój e-PIT”, która dla części podatników będzie dostępna od 2019 roku.

W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników ich zeznania podatkowe w wersji elektronicznej i od 15 lutego 2019 roku udostępni na Portalu Podatkowym – informowała Czerwińska. Dotyczyć to będzie zeznań PIT-37 i PIT-38.

Zeznanie będzie przygotowane w oparciu o systemy informatyczne KAS, włącznie z wykorzystywanymi do tej pory ulgami i odliczeniami, np. ulgami na dzieci.

Podatnik będzie mógł nie podejmować żadnej aktywności, wtedy przygotowane przez KAS zostanie przesłane do urzędu skarbowego. Bedzie mógł też, po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym, zalogować się na portal i poprawić zeznanie lub uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (IKZE, ulga na internet) lub zmienić np. dane organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 procent. Będzie mógł wreszcie odrzucić propozycje KAS i wypełnić zeznanie samodzielnie.

„To system transparentny i prosty, który nie wymaga od podatnika dodatkowego wysiłku” – mówiła Czerwińska. „Wchodzimy na przeciw potrzebom podatników” – dodała.

Podkreślała, że dzięki nowemu systemowi blisko połowa podatników „będzie mogła zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć”, bez wychodzenia z domu, a podatki będą „proste, przejrzyste, przyjazne podatnikom”.

W 2020 roku do zeznań wypełnianych przez KAS mają dołączyć PIT-36 i PIT-36L, czyli zeznania prowadzących działalność gospodarczą. Informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania, mają też zostać rozszerzone o dane z rejestrów ZUS czy PESEL.

Czerwińska zaznaczyła, że zostanie zachowana możliwość rozliczania papierowego. Dziennikarze pytali na konferencji, co będzie, jeśli ktoś nie zainteresuje się swoim zeznaniem, wypełnionym elektronicznie przez KAS i wyśle papierowe. Przedstawiciele MF wyjaśniali, że zawsze zeznanie wypełnione przez podatnika będzie miało pierwszeństwo przed tym wypełnionym przez KAS.

Z kolei za błędy w zeznaniu elektronicznym podatnik będzie odpowiadał tylko wtedy, jeśli naniesie swoje poprawki. Jeśli bez poprawek zaakceptuje zeznanie wypełnione przez KAS, to KAS będzie odpowiadać za ewentualne błędy, przyznała Czerwińska, dodając, że MF „nie zakłada takiego scenariusza”.

Przyznała, że dzięki usłudze „Twój e-PIT” praktycznie mogą zostać wyeliminowane przypadki opóźnień w dostarczaniu zeznania podatkowego urzędowi skarbowemu. „To jedna z korzyści nowego systemu, że nie trzeba będzie się martwić, że ktoś się ze swoim zeznaniem spóźni” – powiedziała.

Przedstawiciele MF przyznali, że jeśli podatnicy zostawią wypełnienie swoich zeznań KAS-owi i nie będą się interesować swoim zeznaniem, a będą musieli coś dopłacić, dowiedzą się o tym dopiero z wezwania urzędu skarbowego, wysłanego w momencie, gdy spóźnią się z płatnością. Czerwińska zwracała uwagę, że w sytuacjach, gdy podatnikom należy się zwrot, są oni na ogół „wyjątkowo aktywni” i sami zabiegają, by ten zwrot uzyskać jak najszybciej.

Szefowa MF mówiła, że potrzebna będzie nowelizacja ustawy o PIT i ustawy o KAS, by zrealizować zapowiedzi resortu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl