fot. twitter.com/MF_GOV_PL

Min. T. Czerwińska: Po kwietniu wynik budżetu państwa ujemny, ale lepszy niż po marcu

Wynik budżetu państwa po kwietniu tego roku jest ujemny, choć deficyt jest istotnie niższy niż po marcu – poinformowała w poniedziałek w Katowicach minister finansów Teresa Czerwińska.

„Jest deficyt (po kwietniu br. – PAP), czyli mamy ujemny wynik budżetu państwa, niemniej jednak jest on lepszy niż był po marcu. Czyli będziemy mieli deficyt, ale istotnie niższy niż wykonanie po marcu” – powiedziała dziennikarzom minister w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Teresa Czerwińska zastrzegła, że podawane przez nią dane dotyczące sytuacji budżetu po kwietniu br. mają charakter wstępny i szacunkowy. Jak powiedziała, dynamika wpływów z podatku CIT rok do roku wyniosła po kwietniu ok. 17,5 proc., a z podatku PIT ok. 9,7 proc. Wpływy z podatku VAT są jeszcze w trakcie wyliczeń.

„Proszę traktować te wyniki jako szacunkowe; one jeszcze będą ulegały zmianie, chociażby ze względu na rozliczenie instytucji, które są finansowane bezpośrednio z budżetu. Mamy jeszcze sporo środków na rachunkach i nie wiemy, czy one będą zwracane, czy nie będą zwracane” – wyjaśniła szefowa resortu finansów.

Pytana, czy są powody do obaw odnośnie tegorocznych wpływów z podatku VAT, minister przypomniała, iż spodziewana jest niższa dynamika w tym zakresie.

„Jeśli chodzi o wykonanie dochodów z tytułu podatku VAT, to już poprzednio mówiliśmy, że ta dynamika jest niższa – ze względów zupełnie oczywistych: bo baza była bardzo wysoka, czyli przyrosty krańcowe są niższe (…), a druga rzecz (…) to jest wzrost inwestycji” – wyjaśniła Teresa Czerwińska.

„Jeżeli rosną inwestycje, to zwroty w VAT również rosną, czyli dynamika również poprzez zwroty vatowskie jest niższa. Sama produkcja budowlano-montażowa za pierwszy kwartał to dynamika wzrostu rzędu 30 proc. – w związku z tym, jeżeli mamy tak dużą dynamikę w budowlance, to mamy też zwroty (podatku VAT – PAP)” – dodała minister.

Teresa Czerwińska przypomniała, że rząd przygotował Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 i Aktualizację Programu Konwergencji, która – jak oceniła – została bardzo pozytywnie przyjęta przez Komisję Europejską.

„Jeśli chodzi o nasze parametry dotyczące redukcji deficytu, jak i też długu – pozostają pod kontrolą” – zapewniła szefowa resortu.

Odpowiadając na pytanie o prace nad wprowadzeniem w Polsce podatku cyfrowego, minister finansów oceniła, że kwestia opodatkowania gospodarki cyfrowej jest obecnie wyzwaniem dla wszystkich krajów członkowskich UE; takie rozwiązania wprowadzają już np. Austria czy Francja.

„Także my przygotowujemy takie rozwiązanie; ono zostało przez pana premiera (Mateusza Morawieckiego – PAP) zapowiedziane w formie DAT (digital advertising tax – PAP), czyli bardziej opodatkowania reklam cyfrowych, niemniej jednak docelowo (…) nie ma żadnego powodu, żeby ta gałąź pozostawała poza opodatkowaniem w Polsce (chodzi o wprowadzenie DST, czyli digital services tax – PAP). Rozmawiamy z naszymi partnerami; jestem pewna, że uda się wypracować rozsądny konsensus” – powiedziała Teresa Czerwińska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl