fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Min. P. Naimski: Import węgla należy ograniczyć do surowca, którego nie są w stanie wyprodukować polskie kopalnie

Import węgla należy ograniczyć do surowca, którego nie są w stanie wyprodukować polskie kopalnie – zauważył minister Piotr Naimski. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej był pytany na antenie Radia Maryja o powody sprowadzania tego surowca do naszego kraju. Dzieje się tak, mimo że na hałdach zalega węgiel z naszych kopalń.

Minister Piotr Naimski przyznał, że za dużo węgla jest importowane do naszego kraju. Jak tłumaczył, wynika to jednak z zachwiania równowagi między produkcją a zapotrzebowaniem węgla dla energetyki. Zmniejszenie produkcji na Śląsku było spowodowane zastojem inwestycyjnym. Dopiero cztery lata temu podjęto decyzję o odwróceniu tego trendu – dodał.

– To ciągle trwa. Jest to na takim etapie, że mamy przekonanie, że w roku następnym czy w następnych dwóch latach ten trend będzie odwrócony. Równocześnie jest tak, że trzeba ustabilizować zapotrzebowanie na ten węgiel, co się też dzieje. W sposób przewidywalny możemy powiedzieć, że te nowe elektrownie węglowe – a kilka zostało już niedawno oddanych do użytku np. Kozienice – czy też te, które będą oddane niebawem, one będą funkcjonowały przez 20-25, może nawet 30 lat i dokładnie wiadomo, ile one będą potrzebowały węgla – mówił minister Piotr Naimski.

Minister Piotr Naimski zwrócił uwagę, że są takie rodzaje węgla, których nie są w stanie wyprodukować kopalnie w naszym kraju. Ten surowiec jest potrzebny i można go sprowadzić – zaznaczył ekspert.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl