PAP/Tomasz Gzell

Min. P. Gliński ogłosił międzynarodowy konkurs architektoniczny dotyczący m.in. odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Bruhla

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, ogłosił międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic przy ul. Królewskiej.

Konkurs ogłoszony przez ministra Piotra Glińskiego będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym nastąpią preselekcje biur architektonicznych, a w drugim pięć wybranych podmiotów przygotuje konkretne prace. Budynki mają zostać odtworzone według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki posiadały w przeddzień wybuchu II wojny światowej.

– Odbudowa będzie przebiegała zgodnie z zasadami odbudowy konserwatorskiej, czyli z zachowaniem w miarę autentycznych materiałów i technologii. Generalny wygląd zewnętrzny pałacu będzie taki, jak przed II wojną światową. Natomiast do rozwiązania jest wiele kwestii związanych z wnętrzami, z rozłożeniem akcentów funkcjonalno-użytkowych – wyjaśnił minister Piotr Gliński.

Obiekty powstałe w wyniku realizacji inwestycji zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną.

Konkurs jest organizowany przez Spółkę Pałac Saski, a jego operatorem jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Niemcy wysadzili kompleks pałacowy w powietrze w grudniu 1944 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl