fot. PAP/Piotr Nowak

Min. P. Czarnek: Od września ruszą prace nad programem wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych

Od września powołujemy zespół roboczy, który wypracuje rządowy program wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych w całej Polsce – poinformował Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Minister Przemysław Czarnek na wtorkowej konferencji prasowej ocenił, że obecnie młodzieżowym drużynom pożarniczym brakuje systemowego i systematycznego wsparcia ze strony państwa. [czytaj więcej]

Ustaliliśmy wraz z panem ministrem Maciejem Wąsikiem, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, który nadzoruje działalność Państwowej Straży Pożarnej, że od września powołujemy zespół roboczy, który wypracuje program rządowy wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych w całej Polsce – poinformował Przemysław Czarnek.

Wskazał, że program ma przyczynić się do tego, by młodzieżowe drużyny pożarnicze spotykały się na regularnych zbiórkach przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem w związku z zawodami strażackimi. Poinformował, że dzięki rządowym środkom grupy te będą miały zajęcia z pierwszej pomocy i dotyczące prowadzenia akcji przeciwpożarowych.

Polityk dodał, że w ramach tych zajęć będzie również komponent poznawania historii własnych ziem, ziem lokalnych, historii własnej OSP, administracji konkretnej gminy, powiatu, wydarzeń, które miały miejsce w historii w dokładnie tej gminie, w tym powiecie, po to, żeby byli również świadomi tego, w jaki sposób doszli do sytuacji, w której w tym momencie się znajdują w swoich ochotniczych strażach pożarnych.

Poinformował, że na to wszystko rząd będzie przeznaczał od kilku do nawet 10 tys. zł miesięcznie w zależności od ilości ochotniczych straży pożarnych, które będą brały udział w konkretnej gminie w tym programie.

Szef MEiN powiedział, że chce, aby jesienią gotowy projekt w tej sprawie trafił do Rady Ministrów.

PAP

drukuj