Min. Macierewicz do ruchów proobronnych: waszą partią jest Polska

Macie jedną partię polityczną, tą partią jest Polska, żadna inna – powiedział w sobotę do uczestników konferencji organizacji proobronnych szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Zaapelował też o ujednolicenie modelu ćwiczeń w poszczególnych stowarzyszeniach.

Minister zwrócił uwagę, że ustawa powołująca Wojska Obrony Terytorialnej została uchwalona przy sprzeciwie opozycji. Jak mówił Macierewicz, organizacje proobronne są naturalnym zapleczem WOT, a nowa formacja jest w jakimś sensie ich dziełem.

– Nie byłoby obrony terytorialnej jako piątego rodzaju sił zbrojnych, nie byłoby tego nowego kształtu, jaki obrona terytorialna będzie nadawała w sposób oczywisty Wojski Polskiemu w tym, co najlepsze, najszlachetniejsze, najskuteczniejsze, nie byłoby bez was – powiedział szef MON do przedstawicieli organizacji proobronnych na konferencji w Warszawie.

Dodał, że mieli oni prawo czuć gorycz, bo ustawie towarzyszyły „słowa nieuczciwe”.

– Chcę, żebyście ich nie pamiętali. Za wszelką cenę – podkreślił Antoni Macierewicz.

Polityk dodał, że słowa przemijają, ale owoc – obrona terytorialna – zostanie.

Zdaniem ministra Macierewicza z tej sytuacji płynie dla organizacji proobronnych jedno wskazanie.

– Macie jedną partię polityczną, jedno zaangażowanie polityczne. Tą partią jest Polska, żadna inna. Tą partią jest naród, tą partią jest społeczeństwo polskie, tą partią jest Polka i Polak, którzy mają być w każdym momencie gotowi do tego, żeby stanąć wtedy, kiedy zagrozi ojczyźnie najwyższe niebezpieczeństwo. Tą partią jest wychowanie patriotyczne. Nic więcej. Tyle, aż tyle i tylko tyle – podkreślił Macierewicz.

Szef MON powiedział też, że organizacje wcale nie muszą rezygnować ze swojej tożsamości i „rozpłynąć się” w WOT. Zaapelował jednocześnie o ujednolicanie sposobów działania, ćwiczenia i zaangażowania.

– Przy zachowaniu odrębności ważne jest, żebyście tworzyli jeden ruch organizacji proobronnych, który według podobnego modelu będzie ćwiczył, kształtował swoich członków, będzie realizował tę kluczową funkcję, która na was spada, czyli łączenie wysiłku bezpieczeństwa struktur administracyjnych rządowych i samorządowych bezpośrednio z wojskiem, zwłaszcza z obroną terytorialną – powiedział Antonii Macierewicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl