fot. TV Trwam News

Min. Macierewicz: Jesteśmy gotowi gościć u siebie nowe centrum dowodzenia NATO

Jesteśmy gotowi gościć u siebie nowe centrum dowodzenia NATO – powiedział w Brukseli minister obrony Antoni Macierewicz. Szef resortu wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu. Decyzje, co do konkretnej lokalizacji nowych centrów dowodzenia mają zapaść na spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w lutym 2018 r.

Minister Antoni Macierewicz na krótkim briefingu prasowym był pytany o to, czy Polska będzie starać się o dowództwo flanki wschodniej.

„Starać się” – to nie jest dobre sformułowanie. My jasno powiedzieliśmy, że oddajemy do dyspozycji nasze możliwości. (Jeśli chodzi o) Armijne dowództwo – także z militarnego punktu widzenia – Polska jest najwłaściwszym miejscem do jego usytuowania, a my dajemy nasze możliwości. To jest olbrzymie obciążenie. Chcę, żebyście Państwo patrzyli na to nie jako na przywilej, wyróżnienie, tylko przede wszystkim jako olbrzymi wysiłek, jaki Polska będzie musiała ponieść w związku z usytuowaniem takiego dowództwa armijnego w Polsce – powiedział Antoni Macierewicz.

Reforma struktury dowodzenia NATO przewiduje utworzenie dwóch nowych centrów. Jedno z nich ma zapewnić bezpieczeństwo szlaków morskich pomiędzy Europą i USA na północnym Atlantyku, a drugie – sprawniejsze przemieszczanie wojsk na terenie samej Europy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozważane są dwie możliwości: utworzenie całkowicie nowych ośrodków lub rozszerzenie funkcji ośrodków, które już istnieją.

RIRM

drukuj