fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Min. M. Błaszczak: Wkrótce kolejne pytania o oferty sprzętu wojskowego z USA

Przyspieszenie dostaw zamówionego sprzętu wojskowego z USA i kolejne zamówienia to tematy, o których wspomniał szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak po rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem w Waszyngtonie. Zapowiedział skierowanie kolejnych listów z pytaniami o ofertę.

Jak powiedział Mariusz Błaszczak w środę dziennikarzom, rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Przypomniał, że szef Pentagonu dwa razy ostatnio był z wizytą w Polsce.

„Rozmawialiśmy także o tym, co planuje polski rząd, o planach, które polski rząd właśnie wdraża, a związane są one ze skokowym wzrostem zdolności obronnych RP” – powiedział Mariusz Błaszczak, przypominając, że na czwartek ma zaplanowane spotkania z producentami uzbrojenia.

Dodał, że poruszył także kwestię przyspieszenia dostaw już zamówionego sprzętu.

„W stosunkowo krótkim czasie skieruję do Pentagonu »letters of request«, czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski” – zapowiedział.

Jak relacjonował Mariusz Błaszczak, rozmowa dotyczyła m.in. możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego.

Minister przypomniał, że w 2018 roku nasz kraj zamówił system Patriot, w 2019 roku – rakiety HIMARS, w 2020 roku – samoloty F35.

„Również zamówiliśmy w 2021 roku systemy, które tak się sprawdzają na Ukrainie – myślę tu o Javelinach. W tym roku, o czym wspominałem, podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia na rzecz Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams” – wyliczał.

Mariusz Błaszczak relacjonował, że podziękował sekretarzowi obrony USA za wsparcie w tej dziedzinie.

„Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Lloyda Austina, to Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego” – powiedział szef MON.

PAP/TV Trwam News

drukuj