fot. PAP/Artur Reszko

Min. M. Błaszczak: W ramach WOT powstanie Komponent Obrony Pogranicza

Wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak zdecydował o powołaniu Komponentu Ochrony Pogranicza w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Trafią do niego żołnierze wyspecjalizowani w działaniach na rzecz ochrony granicy, którzy wesprą funkcjonariuszy Straży Granicznej.

O swojej decyzji wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował podczas dzisiejszej konferencji w Kolnie na Podlasiu.

– Postanowiłem, aby zaakceptować tu publicznie, w Kolnie, koncepcję dotyczącą powołania – w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej – Komponentu Ochrony Pogranicza. Skrót KOP – nie jest przypadkowy. Oczywiście odwołujemy się do tradycji sprzed II wojny światowej, wtedy też obok Straży Granicznej był Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa. Dziś, w ramach WOT, przystępujemy do organizacji tego komponentu. Ten komponent będzie się składał już teraz z 10 batalionów w województwie podlaskim, w województwie warmińsko-mazurskim, ale także w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim. Będzie się rozwijał – podkreślił szef MON.  

Minister uczestniczył w przysiędze wojskowej w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wręczył też wyróżnienia żołnierzom, którzy ukończyli szkolenie wojskowe z najwyższą oceną.

Podkreślił, że przysięga wojskowa to najważniejsza chwila w życiu żołnierza. Szef resortu podziękował również za duże zainteresowanie akcją naboru do Wojska Polskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl