fot. PAP/Leszek Szymański

Min. K. Szymański: W grudniu nie ma szans na porozumienie ws. budżetu UE

W grudniu nie ma szans na porozumienie ws. budżetu Unii Europejskiej – powiedział w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański. Jak wskazał, szefowie rządów zapewne będą chcieli wykorzystać okazję, by pokazać swój sposób widzenia kompromisu budżetowego

We wtorek minister Konrad Szymański wziął udział w spotkaniu ministrów ds. europejskich w Brukseli. Rozmowy dotyczyły m.in. negocjacji budżetowych i to o nie był pytany przedstawiciel polskiego rządu.

– Zobowiązanie z poprzedniej Rady Europejskiej jest jasne – prezydencja fińska musi przedstawić efekt swoich dotychczasowych konsultacji i swoją interpretację tego, co się stało. Spodziewamy się więc (…) tego schematu negocjacyjnego pod koniec listopada. Natomiast wszyscy mają pełną świadomość – nie od dziś – że interpretacja fińska negocjacji budżetowych jest całkowicie błędna i została ona odrzucona w zasadzie już przed ostatnią sesją Rady. To oznacza, że w grudniu nie ma szans na porozumienie, choć szefowie rządów zapewne będą chcieli wykorzystać tę okazję, żeby pokazać swój sposób widzenia kompromisu budżetowego – wskazał minister Konrad Szymański.

Jak dodał minister ds. europejskich, negocjacje w sprawie przyszłego budżetu UE są prowadzone od osiemnastu miesięcy i rozbieżności interesów państw członkowskich powodują, że nie ma w zasadzie żadnego postępu.

„Namawiamy od początku do myślenia bardziej kreatywnego i do zastanowienia się, czy chcemy rewolucji, jeśli chodzi o architekturę wydatków, czy też chcemy ograniczenia budżetu. Tych dwóch celów nie można zrealizować w tym samym czasie” – zaznaczył min Konrad Szymański.

RIRM

drukuj