fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejm: czterech posłów PiS, po jednym z KO, Lewicy i PSL-Kukiz’15 będzie w komisji ds. służb specjalnych

Wojciech Andzel, Michał Jach, Marek Opioła i Jarosław Krajewski z PiS oraz Adam Szłapka (KO), Maciej Gdula (Lewica) i Marek Biernacki (PSL-Kukiz’15) zasiądą w sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Głosowanie nad wyborem składu komisji odbędzie się w Sejmie dziś wieczorem.

Jak wynika z przedstawionego przez Prezydium Sejmu wniosku w sprawie wyboru składu osobowego Komisji do Spraw Służb Specjalnych w komisji ma zasiadać siedmiu posłów – czterech z PiS oraz po jednym z KO, Lewicy oraz z PSL-Kukiz’15.

O tym, że sejmowa komisja ds. służb specjalnych będzie liczyła siedem osób Izba zdecydowała w minioną środę.

Wojciech Andzel i Marek Opioła byli w poprzedniej kadencji przewodniczącymi komisji, Jarosław Krajewski wiceprzewodniczącym a Michał Jach przez rok jej członkiem.

Dwaj posłowie opozycji – Marek Biernacki (obecnie PSL-Kukiz’15) i Adam Szłapka (obecnie KO) również zasiadali w komisji poprzedniej kadencji. Maciej Gdula z Lewicy zasiada w Sejmie po raz pierwszy.

PiS, który ma większość w 460-osobowym Sejmie chce utrzymać również w tej kadencji swoje stałe przewodnictwo w komisji ds. służb specjalnych. Zwyczajowo było ono rotacyjne – co sześć miesięcy zmieniał się przewodniczący i wiceprzewodniczący – na przemian ze strony rządzącej i ugrupowań opozycyjnych.

Według nieoficjalnych informacji, szef komisji najprawdopodobniej nie zmieni się – pozostanie nim, jak na koniec poprzedniej kadencji Wojciech Andzel (PiS). Andzel w poniedziałek nie chciał potwierdzić ani zaprzeczyć tym nieoficjalnym informacjom.

W poprzedniej kadencji w komisji ds. służb specjalnych obok Andzela, Opioły, Krajewskiego, Jacha, Szłapki i Biernackiego, zasiadał Paweł Kukiz. Paweł Kukiz pytany dziś, dlaczego jego obecny klubowy kolega Marek Biernacki, a nie on zasiądą w komisji ds. służb powiedział, że uważa Biernackiego za lepszego fachowca z dłuższym doświadczeniem w tych sprawach i że jego osoba gwarantuje rzetelne reprezentowanie PSL – Kukiz’15 w tej komisji.

Po głosowaniach zaplanowano pierwsze posiedzenie komisji, na którym zostanie wybrane jej prezydium.

PAP

drukuj