fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. J. Kwieciński: Bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE może oznaczać duże perturbacje dla Polski

Bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może oznaczać duże perturbacje dla Polski – wskazał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. O skutkach związanych z brakiem decyzji brexitowej szef resortu mówił na briefingu prasowym.

Polityk przypomniał, że Wielka Brytania jest obecnie trzecim partnerem handlowym dla naszego kraju. Jak wskazał, tzw. twardy Brexit może mieć też negatywne konsekwencje dla unijnego budżetu.

Chodzi głównie o uszczuplenie funduszy europejskich, których Polska jest największym beneficjentem – zwrócił uwagę Jerzy Kwieciński.

– W przypadku polityki spójności to ponad 22 proc. wszystkich funduszy trafia do Polski. W związku z tym ubytek we wpływach do budżetu unijnego, związany z wyjściem Wielkiej Brytanii, w wysokości ok. 10 proc., będzie miał bardzo negatywny wpływ na przepływy pomiędzy Polską a Komisją Europejską. Natomiast przypomnę, że w tej umowie, która została wynegocjowana, ale która nie została zatwierdzona przez Parlament Europejski, są zapisy mówiące o zobowiązaniach do wpłacania do budżetu europejskiego przez Wielką Brytanię środków do końca 2023 roku – zaznaczył minister Jerzy Kwieciński.  

We wtorek brytyjski parlament odrzucił propozycje umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Izba opowiedziała się przeciwko projektowi ws.  Brexitu, którego autorem jest rząd premier Theresy May.

Dziś Izba Gmin ma zagłosować nad wnioskiem o wotum nieufności wobec brytyjskiej premier.

Po wczorajszym głosowaniu pojawiło się kilka scenariuszy co do przyszłości Wielkiej Brytanii. Możliwe jest m.in. przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty, a nawet opuszczenie UE bez umowy.

 

RIRM

drukuj