Min. J. Gowin: W Radomiu powstanie Radomskie Centrum Nauki

Budowę Radomskiego Centrum Nauki zapowiedział w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „To będzie perła w koronie Radomia” – powiedział wicepremier. Placówka ma być oddana do użytku do końca 2022 r.

„Jestem przekonany, że jest to inicjatywa, która pokaże zupełnie inne, nowoczesne oblicze Radomia, która pomoże zatrzymać tutaj w Radomiu młode elity radomskich szkół i radomskich uczelni” – powiedział Jarosław Gowin na piątkowej konferencji w Radomiu.

Dodał, że Radomskie Centrum Nauki będzie „perłą w koronie Radomia”. Minister zapewnił, że jego resort będzie finansowym partnerem przedsięwzięcia.

W konferencji wzięli także udział wicemarszałek Senatu Adam Bielan i szef kancelarii premiera Marek Suski oraz kandydat PiS na prezydenta miasta Wojciech Skurkiewicz.

Skurkiewicz zapowiedział, że to Radomskie Centrum Nauki ma być wzorowane na Centrum Nauki Kopernik.

„Będzie to miejsce, które będzie przyciągało uczniów radomskich szkół, studentów i zachęcało do tego, aby zgłębiać i swoją wiedzę właśnie w obszarze szeroko pojętej nauki” – zaznaczył kandydat na prezydenta. Dodał, że prace nad koncepcją placówki zostaną zakończone do połowy 2019 r.

„Chcemy, żeby to było miejsce, w którym nie tylko będzie można miło spędzać wolny czas; miejsce, w którym się będzie można uczyć, ale również miejsce, gdzie będzie można prowadzić badania w przygotowanych laboratoriach np. chemicznym, biologicznym, fizycznym oraz w laboratoriach związanych z tym, co chcemy w Radomiu rozwijać, a więc z przemysłem metalowym” – stwierdził Wojciech Skurkiewicz.

RCN ma być niezależną placówką naukową. Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że będzie wybudowane ze środków unijnych, dotacji budżetowych, środków własnych gminy i darowizn od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl