Min. E. Rafalska: Do końca września powstanie strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych

Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych – zapowiedziała dzisiaj w Warszawie szefowa Ministerstwa Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

„Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Ale mamy też to wrażenie, że ta sytuacja może w niewystarczającym tempie, nie tak szybko, jak oczekiwałyby osoby niepełnosprawne, ale jednak się zmienia” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej w Centrum „Dialog”.

Wcześniej minister Elżbieta Rafalska spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. W spotkaniu uczestniczył także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Minister po raz kolejny zaproponowała protestującym spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Minister zaznaczyła, że działania związane z rozwiązywaniem problemów osób niepełnosprawnych są interdyscyplinarne i kompleksowe.

„Dla osób niepełnosprawnych, dla ich rodzin ma znaczenie jakość ochrony zdrowia, dostępność do usług medycznych, rehabilitacyjnych, do diagnostyki, do edukacji, która sprzyja osobom niepełnosprawnym, również te rozwiązania, które wspierają osoby niepełnosprawne, które nie mogą pracować” – powiedziała.

Szefowa MRPiPS była pytana przez dziennikarzy, czy premier spotka się z protestującymi. Prosili oto sami protestujący. Elżbieta Rafalska odpowiadając, podkreśliła, że w związku z protestem jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim. Dodała, że przekazała mu uwagi ze spotkania z opiekunami osób niepełnosprawnych. Zaznaczyła jednocześnie, że to MRPiPS odpowiada za politykę społeczną – „również wobec osób niepełnosprawnych”.

Na konferencji prasowej minister zaznaczyła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął wiele działań, skierowanych także do osób niepełnosprawnych, m.in. podniósł świadczenie pielęgnacyjne i rentę socjalną. Jako wsparcie rządu wymieniła również zwiększenie dofinansowania kosztów pobytu osoby niepełnosprawnej w warsztatach terapii zajęciowej, łatwiejszy dostęp do środowiskowych domów samopomocy, wyższe kryterium dochodowe w programie Rodzina 500 plus i umożliwienie opiekunom otrzymania zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego, a także pomoc z programu „Za życiem”.

„Mamy też świadczenie pielęgnacyjne, które w roku 2015 wynosiło 1200 zł, a teraz będzie w wysokości 1477 zł. Realizujemy w ten sposób ustawę, ale pokazujemy też, że (…) zwiększenie wsparcia odbywa się w różnych obszarach i jest adresowane do wielu grup. Również środki, które są adresowane na edukację na kształcenie osób niepełnosprawnych – o co drżeli i walczyli co roku rodzice – będą wpisane do budżetu na stałe, a nie tylko coroczną ustawą okołobudżetową, jak to było przez te wszystkie lata” powiedziała szefowa resortu.

Minister Elżbiet Rafalska podkreśliła, że projekty i propozycje ustaw dotyczące osób niepełnosprawnych są „prowadzone, wykuwane i ciężko wypracowane w bardzo rzetelnym dialogu ze środowiskami osób niepełnosprawnych”. Wymieniła Krajową Radę ds. Osób Niepełnosprawnych, która jak zaznaczyła składa się z przedstawicieli środowisk i osób, które muszą mieć rekomendacje wielu organizacji zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych.

Przypomniała również korzystne zmiany legislacyjne, „dzięki którym też są realizowane projekty europejskie”. Dodała, że program „500 plus” także jest adresowany do osób niepełnosprawnych do 18 roku życia, a w tym świadczeniu mieści się 97 proc. rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Dodała, że o 13 proc. wzrosła renta socjalna, która po waloryzacji wynosi 865 zł.

„Rzeczywiście, to nie jest wysoka renta, ale gdyby co roku poprzednia władza, która rządziła osiem lat, podnosiła ją o 10 proc., to ta renta byłaby jeszcze raz taka albo niechby połowę większa. Nadrabiamy zaległości powoli, (…) jak świadczenie wzrasta o 100 zł, to jest to wzrost zauważalny, wzrost, którego nie było przez 5 lat” – podkreśliła minister.

Minister przypomniała także, że w 2015 r. podniesiono koszt utrzymania uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej.

„To są warsztaty, które zapewniają profesjonalną, środowiskową obecność osoby niepełnosprawnej” – powiedziała i dodała, że sieć środowiskowej domów samopomocy, z których korzystają m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi, powinna być na tyle dostępna, by w każdym powiecie w Polsce był co najmniej jeden taki dom.

Elżbieta Rafalska oświadczyła, że do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Wsparcie będzie także w ramach programu „Dostępność plus”. Osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać także inne rodzaje świadczeń. Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że chciałaby, aby osoby niepełnosprawne mogły podejmować pracę, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala.

Natomiast pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawione zostaną szczegóły programu „Dostępność plus”.

„W najbliższą środę mamy kolejne spotkanie zespołu dotyczące poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych” – mówił.

Podkreślił, że osoby niepełnosprawne są także „w centrum zainteresowania” innych resortów, m.in. zdrowia, edukacji, infrastruktury.

„One także podejmują działania na ich rzecz. Są one wypracowywane w dialogu ze środowiskiem osób niepełnosprawnych” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Szefowa resortu RPiPS zaznaczyła, że ma świadomość tego, iż jeśli przez 10 lat „coś nie zostało zrobione”, to wytrzymałość ludzi się wyczerpała „i jest oczekiwanie, że to wszystko stanie się natychmiast”.

„Próbujemy przekonać i powiedzieć, że mimo iż te problemy nie zostały rozwiązane, to szereg takich działań zostało podejmowanych i nie wytykając nikomu, jak te wydatki rosły, pokazywać, że naprawdę w obszarze osób niepełnosprawnych nikt nie próbował tu oszczędzać” – mówiła Elżbieta Rafalska.

W Sejmie od środy protestuje Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodziców zaprosiła do Sejmu posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18 roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprosiło protestujących na spotkanie w środę o godz. 19.00 do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Zaproszenie, z którego wczoraj protestujący nie skorzystali, zostało ponowione. Rozmowy miały się odbyć w czwartek o godz. 10.00. Z tej propozycji protestujący również nie skorzystali. Oczekują spotkania w Sejmie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl