Min. Czaputowicz: W ciągu dwóch dni odpowiedź na zalecenia KE ws. procedury naruszeniowej

Główny zarysy naszej odpowiedzi ws. procedury naruszeniowej są gotowe, w przeciągu dwóch dni przedstawimy ją Komisji Europejskiej – poinformował w poniedziałek w programie „Minęła 8 ” w TVP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Komisja Europejska na początku lipca uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa UE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Bruksela powołuje się bezpośrednio na traktat UE. Warszawa ma miesiąc, by odpowiedzieć na wezwanie do usunięcia uchybienia. Termin ten mija pod koniec tygodnia.

Szef MSZ pytany o polską odpowiedź na wezwanie odpowiedział, że „główne zarysy są już gotowe”.

„W przeciągu dwóch dni polska przedstawi swoją odpowiedź” – zapowiedział Jacek Czaputowicz.

„Będziemy podkreślać, że mamy prawo do reformy systemu, że ta reforma jest zgodna ze standardami obowiązującymi w UE. Komisja Europejska ma prawo do swojej oceny, zobaczymy, jaki będzie ciąg dalszy. My, tak jak zapowiedzieliśmy, reformujemy system sądownictwa po to, by był on bardziej niezależny i efektywny” – dodał minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl