PAP/Jakub Kamiński

J. Czaputowicz: nie można integracji europejskiej ograniczać do współpracy Berlina i Paryża

Nie możemy integracji europejskiej ograniczać do współpracy niemiecko-francuskiej. Potrzeba państw ambitnych, średnich, takich jak Hiszpania i Polska, by projekt europejski był pełny – podkreślił szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu w Warszawie z szefem MSZ Hiszpanii.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że jednym z tematów jego wtorkowej rozmowy z Josepem Borrellem Fontellesem była przyszłość Unii Europejskiej.

„Unia Europejska stoi przed wieloma wyzwaniami i ważne jest utrzymanie jedności państw członkowskich. Tylko bowiem spójna, silna, bezpieczna Europa może szybko reagować na wyzwania geopolityczne i tutaj współpraca pomiędzy naszymi państwami jest istotna” – powiedział Jacek Czaputowicz na konferencji prasowej wspólnej z szefem hiszpańskiego MSZ.

Jak podkreślił szef polskiego MSZ, Polska i Hiszpania opowiadają się za „kontynuowaniem usprawnienia funkcjonowania Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego i nowego cyklu instytucjonalnego”.

„Dwa ważne państwa UE, Polska i Hiszpania, powinny współpracować, wtedy razem wniesiemy dużo do projektu europejskiego. Nie możemy integracji europejskiej ograniczać czy też w sposób wyłączny osadzać na współpracy niemiecko-francuskiej. Potrzeba państw ambitnych, średnich takich jak Hiszpania i Polska, by projekt europejski był pełny” – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Oba państwa – mówił szef MSZ – zdają sobie sprawę „z presji migracyjnej, zwłaszcza w zachodniej części Morza Śródziemnego”.

„Popieramy stanowisko Hiszpanii, jeśli chodzi o wzmocnienie kontroli na granicy (zewnętrznej UE – PAP) i utrzymanie przypływu migrantów w sposób zgodny z prawem i pod kontrolą” – mówił Jacek Czaputowicz.

Jak dodał, Polska i Hiszpania należą do Grupy Przyjaciół Polityki Spójności i opowiadają się a utrzymaniem tych tradycyjnych polityk UE.

„Będziemy razem współpracować na rzecz ambitnego budżetu UE zwłaszcza w tym wymiarze” – zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl