fot. Tomasz Strąg

Min. B. Kempa: Wybory europejskie to walka o pozycję Polski w UE

Wybory europejskie to będzie walka o pozycję Polski w UE; chcemy być aktywnym członkiem Unii i uczestniczyć w wielu zjawiskach na zasadzie partnerskiej – powiedziała dziś w Radiu Wrocław minister ds. uchodźców i pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Beata Kempa jest kandydatem Solidarnej Polski z listy Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Kempa jest „dwójką” na tej liście; z pierwszego miejsca wystartuje tu minister edukacji Anna Zalewska.

W dzisiejszej rozmowie w Radiu Wrocław, Beata Kempa powiedziała, że wybory europejskie będą „walką o pozycje Polski w UE”.

„Chcemy być aktywnym członkiem w ramach UE i nie zamierzamy z Unii wychodzić, wręcz przeciwnie. Jesteśmy w sercu Europy i możemy ją w wielu kwestiach ubogacać – na przykład w kwestii migracji” – podkreśliła minister.

Według niej zbliżające się wybory do PE to wybór pomiędzy tym, czy „Polska będzie dawać się poklepywać po plecach, czy też będzie aktywnym uczestnikiem wielu zjawisk”.

Pytana o kolejne nazwiska na dolnośląsko-opolskiej liście Zjednoczonej Prawicy w wyborach do PE, minister powiedziała, że w tej kwestii „decyzja komitetu politycznego zapadnie niebawem”.

„Wiem, że te listy są w zasadzie już dopięte, a to, co jest jeszcze do zrobienia to kosmetyka” – zaznaczyła.

Minister pytana była również o problematykę związaną z migracją. Beata Kempa wskazała na trzy problemy wiążące się z tym zjawiskiem: konflikty zbrojne, brak systemowej pomocy rozwojowej dla Afryki oraz działalność mafii, które trudnią się przemytem ludzi.

„Do rozwiązania tych problemów potrzebne jest podejście systemowe” – oceniła minister.

PAP/RIRM

drukuj