PAP/Szymon Łabiński

Min. A. Niedzielski o stanowisku PZ ws. testów combo: Ważny głos środowiska, które z nich korzysta

Dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej testy combo to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane – podkreślają eksperci Porozumienia Zielonogórskiego. To ważny głos środowiska, które korzysta z testów – ocenia szef MZ Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski na początku stycznia podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, wskazujące, czy mamy do czynienia z zakażeniem grypą, koronawirusem lub wirusem RSV stały się świadczeniami gwarantowanymi w podstawowej opiece zdrowotnej. Są używane w POZ i refundowane przez NFZ.

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) w środowej informacji wskazało m.in., że dzięki testom combo specjalista medycyny rodzinnej bardzo szybko może postawić właściwą diagnozę i zastosować właściwe leczenie. To szczególnie ważne, by ograniczyć antybiotykoterapię – zwraca uwagę PZ.

Do ocen PZ odniósł się w środę na Twitterze szef Ministerstwa .Zdrowia Stwierdził, że to ważny głos środowiska, które korzysta z wprowadzonej refundacji testów combo.

„Możliwość weryfikacji, z jakim wirusem mamy do czynienia pozwala zastosować odpowiednią terapię – mamy przecież leki na grypę. Zmniejszamy też spożycie antybiotyków” – wskazał minister.

Porozumienie Zielonogórskie oceniło, że „korzyści jest wiele”.

„Szkoda tylko, że testy trafiły do poradni tak późno, bo fala zachorowań na grypę przetoczyła się przez Polskę w listopadzie i grudniu 2022 r.” – dodano.

„Kolejna fala – najprawdopodobniej znacznie mniejsza – wystąpi prawdopodobnie po zimowych feriach, gdy do szkół wrócą uczniowie” – ocenili eksperci PZ.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl