fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Moskwa zaprezentowała założenia rządowego wsparcia dla odbiorców ciepła

Rząd przygotował kompleksowe wsparcie dla odbiorców ciepła. Zostaną nim objęci nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego oraz gospodarstwa ogrzewane innymi źródłami paliw, jak np. pellet, LPG czy drewno kawałkowane.

Minister klimatu, Anna Moskwa, poinformowała, że w przypadku nietaryfowanych odbiorców ciepła systemowego, czyli bloków, spółdzielni i wspólnot wsparcie wyniesie od 3000 do 3900 złotych.

Maksymalna cena podwyżek w ciepłownictwie systemowym nie będzie mogła przekroczyć 40 procent. Ma tego pilnować Urząd Regulacji Energetyki. Szefowa resortu klimatu przekazała, że będzie też wsparcie dla odbiorców pozasystemowych.

 – Zaprogramowaliśmy dla nich dodatek w zależności od źródła ciepła, również z uwzględnieniem blokady ceny na poziomie ok. 40 proc. – w pellecie 3 tys. zł, w drewnie kawałkowym – 1 tys. zł, olej – 2 tys. zł, LPG – 500 zł. Podstawowe kryterium będzie takie samo jak przy węglu, czyli to podstawowe źródło, które jest użytkowane w domu, zarówno jako źródło ciepła i do podgrzewania wody. Ta wypłata nastąpi na poziomie gminy – wskazała Anna Moskwa.

Projekt przepisów w tej sprawie jest już gotowy i ma zostać zaprezentowany na Komitecie Stałym Rady Ministrów, a potem na Radzie Ministrów. Resort klimatu liczy na to, że Sejm zajmie się nim na posiedzeniu we wrześniu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl