fot. PAP/Piotr Nowak

Min. A. Adamczyk: W 2030 r. w Polsce będzie 6 tys. km ekspresówek i 2 tys. km autostrad

Jesteśmy na 5. miejscu w Europie pod względem długości sieci dróg ekspresowych i autostrad, w 2030 r., gdy wypełnimy aktualne plany, będziemy mieli 6 tys. km dróg ekspresowych i 2 tys. km autostrad – powiedział w Warszawie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Do 2025 r. „będziemy mieli w Polsce zbudowaną w pełni, w 100 proc. sieć bazową TEN-T, a sieć kompleksową TEN-T ukończoną w 67 proc.” – powiedział min. Adamczyk podczas konferencji zorganizowanej w 200. rocznicę powstania Centralnej Administracji Drogowej.

Dodał, że „dzisiaj jesteśmy na 5. miejscu w Europie pod względem długości sieci dróg ekspresowych i autostrad. W 2030 r., gdy wypełnimy aktualne plany, będziemy na 4.”.

„Wówczas będziemy mieli 6 tys. km dróg ekspresowych i 2 tys. km autostrad” – ocenił.

„Przed nami okres ciężkiej pracy. Musimy być skuteczni, efektywni, podejmować ważne decyzje, rozmawiać, by sprawnie realizować inwestycje i wykorzystywać dostępne środki, budżetowe i unijne” – podkreślił p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

Minister Andrzej Adamczyk dodał, że m.in. ze stroną rumuńską trwają rozmowy na temat tzw. „szlaku kolejowego dwóch mórz”, korytarza transportowego łączącego Trójmiasto z Konstancą w Rumunii.

„Zaproponowali go Rumuni. (…) My jesteśmy domówieni do przygotowania tej inwestycji, do jej przygotowania po stronie słowackiej, węgierskiej” – zaznaczył.

PAP

drukuj