fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. A. Adamczyk: Do 2023 r. powstanie sześć nowych dworców kolejowych

Budowę sześciu nowych dworców kolejowych w Polsce zapowiedział w Grudziądzu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nowe gmachy zostaną wybudowane w Grudziądzu, Olkuszu, Gdyni Chyloni, Nisku, Oleśnie Śląskim i Lubartowie. Inwestycje te mają zostać zrealizowane do 2023 roku.

Minister infrastruktury podkreślił, że celem rządu jest nowoczesna, bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej. W jego ocenie nowe, bądź gruntownie zmodernizowane, dworce będą miały wpływ na to, że Polacy w dalszym ciągu będą wracać do transportu kolejowego.

Wszędzie tam, gdzie Polacy korzystają z dworców kolejowych, muszą one odpowiadać potrzebom XXI wieku. Dworce kolejowe również mają wpływ na to, że Polacy będą wracali i wracają do transportu kolejowego. Wracają, pozostawiają samochody w domu, coraz częściej korzystając z przewozów kolejowych. Następuje dynamiczny wzrost ilości pasażerów – chociażby w ubiegłym roku przekroczyliśmy kwotę 311 mln pasażerów – oczywiście ten progres odnotowujemy w roku bieżącym – wskazywał min. Andrzej Adamczyk.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zauważył, że dworzec w Grudziądzu „woła o inwestycję”. Obecny budynek dworca kolejowego w Grudziądzu powstał w latach 60. XX wieku. Każdego dnia korzysta z niego 1,6 tys. pasażerów.

RIRM

drukuj