fot. youtube.com

Mija termin na złożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego

Przedsiębiorcy mają ostatni tydzień na złożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. W tym roku po raz pierwszy muszą go też przesłać mikro przedsiębiorcy, także ci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Termin mija w przyszły poniedziałek. Do piątku urzędy skarbowe wyjaśniają jak utworzyć plik JPK_VAT i przesłać go do fiskusa.

Informacje na ten temat można znaleźć także na stronach internetowych Ministerstwa Finansów – wskazuje zastępca dyrektora departamentu poboru podatków Zbigniew Wiliński.

Wiemy, że jest to nowy obowiązek, który na początku może stwarzać problemy, ale w związku z tym są na naszej stronie internetowej zamieszczone są odpowiednie instrukcję. Znajdują się tam, jako pliki PDF, prezentacje, na profilu MFyoutube są również przygotowane filmy. Mamy tam krok po kroku wyjaśnione jak stworzyć, za pośrednictwem aplikacji e-mikrofirma, ten plik, a następnie go wysłać – akcentuje Zbigniew Wiliński.

Jednolity Plik Kontrolny to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży VAT. przesyła się go wyłącznie elektronicznie. Do podpisania JPK_VAT potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Aby zapewnić płynny proces przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy podpisywaniu rocznego zeznania podatkowego.

RIRM

drukuj