MGMiŻŚ bada złoża bursztynu w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej bada wielkość złóż bursztynu w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Jego występowanie w pewnych miejscach wykazały wstępne badania prowadzone w ramach przygotowania projektu budowy kanału żeglugowego.

Jeżeli wydobycie będzie opłacalne i bezpieczne dla środowiska, zostanie przeprowadzone podczas prac budowlanych. Decyzję w tej sprawie podejmie jednak Ministerstwo Środowiska – powiedział na naszej antenie szef resortu gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

– W związku z tym, że faktycznie znajdują się tam źródła złoża, ale nie są one jeszcze ostatecznie potwierdzone, bo to przecież zupełnie inny rozkład geologiczny, prowadzimy dodatkowe badania. Zostaną one przekazane Ministerstwu Środowiska i ministrowi Kowalczykowi, bo to on jest właścicielem tych złóż i to on będzie wydawał koncesje na ich wydobycie – wskazał minister.

W miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej kończy się sprzątanie po wycince drzew. W połowie kwietnia zostaną otwarte koperty z ofertami na budowę kanału.   

Przekop Mierzei Wiślanej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp do Bałtyku z ominięciem Rosji.

Budowa kanału potrwa do 2022 r. Koszt inwestycji to ok. 880 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl