MF pracuje nad rozsądnym opodatkowaniu kryptowalut

Ministerstwo Finansów pracuje nad zaproponowaniem dogodnej formy opodatkowania kryptowalut. Jednocześnie na stronie resortu ukazała się informacja o aktualnych zasadach regulujących te kwestie. Nie jest to jednak – jak wskazano – docelowy sposób opodatkowania tej sfery.

Obecnie w rocznym PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin, litecoin czy ether.

Według MF obrót nimi ma swoje skutki nie tylko w podatku VAT, ale także w podatku od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych.

Resort przypominał, że ustawa o PIT przewiduje, iż dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Rynek kryptowalut to nowe technologie i wymaga uregulowania – powiedział dr Marian Szołucha. Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dodał, że w podejściu do tej sfery należy obserwować działania innych państw i nie podejmować radykalnych kroków.

– Z jednej strony nie należy pozwalać na totalną liberalizację tego rynku, ale z drugiej strony nie powinniśmy wypychać kryptowalut z Polski. Szacuje się, że w Polsce w kryptowaluty inwestuje 300 tys. Polaków. Mamy na pewno kilka kryptowalut stworzonych przez Polaków. Polska, ze względu na zainteresowanie Polaków tym tematem i ich talenty informatyczne (mówię o młodych adeptach tego zawodu) ma szansę stać się zagłębiem kryptowalut. Tymczasem, jeśli przyjmiemy zbyt radykalny kurs w odniesieniu do kryptowalut, to możemy pozbawić znacznych dochodów państwo osoby prywatne – podkreślił dr Marian Szołucha.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że dochody z obrotu kryptowalutą zakwalifikowane do praw majątkowych opodatkowane są na zasadach ogólnych i wykazywane w PIT-36.

Natomiast dochody będące dochodami z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają łączeniu z innymi dochodami z tego źródła przychodów.

Wówczas dochód lub stratę z tego tytułu należy wykazać w PIT-36 lub PIT-36L – podatnicy opodatkowani są 19-proc. stawką.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl