fot. twitter.com/StZerko

Mer Lwowa znowu gloryfikuje zbrodniarza z UPA – Romana Szuchewycza

Mer Lwowa, Andrij Sadowy, który znany jest ze swojej probanderowskiej postawy, postanowił jeszcze raz zabłysnąć. Ukraiński polityk zorganizował grę terenową dla ukraińskiej młodzieży wokół muzeum Romana Szuchewycza, zbrodniarza z UPA oraz z 201 Batalionu Schutzmannschaft.

W sobotę na platformie X pojawił się nowy wpis mera Lwowa. Andrij Sadowy zamieścił zdjęcia z gry terenowej zorganizowanej wokół muzeum Romana Szuchewycza, zbrodniarza z UPA oraz z 201 Batalionu Schutzmannschaft, który był de facto architektem rzezi wołyńskiej.

„Gra terenowa wokół muzeum generała Szuchewicza, który w Nowy Rok zniszczył naszego wroga. Już w maju wyłonimy zwycięzcę konkursu architektonicznego i przebudujemy nie tylko muzeum, ale także zaaranżujemy całą przestrzeń wokół niego” – napisał Andrij Sadowy, mer Lwowa.

https://twitter.com/AndriySadovyi/status/1763959800474317124

Do sprawy odniósł się prof. Stanisław Żerko, historyk z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

„Wyobrażacie sobie, co by się działo, gdyby nadburmistrz Berlina czy innego Monachium tal ostentacyjnie czcił pamięć Himmlera? A mer Lwowa popularyzuje zbrodniarza wojennego, ludobójcę, architekta zbrodni wołyńskiej” – pytał prof. Stanisław Żerko na X.

Mer Lwowa wielokrotnie pozował na tle pomników ukraińskich zbrodniarzy. Nie przeszkadzają mu też czerwono-czarne flagi, które są oficjalnymi barwami UPA.

https://twitter.com/Jakub_Gron/status/1763980412492067185

Instytut Pamięci Narodowej już kilka lat temu jasno podkreślał, iż ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłaszcza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar nacjonalistów spod znaku OUN-UPA [czytaj więcej].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl