fot. pixabay.com

Media: Starcia indyjsko-chińskie na spornej granicy w Himalajach

Wojska Indii i Chin starły się w zeszłym tygodniu na spornej granicy między tymi państwami w Himalajach – poinformowały indyjskie media i źródła wojskowe. W walkach ranni zostali żołnierze obu stron.

Do starcia doszło na przełęczy Nathu La w indyjskim stanie Sikkim – relacjonuje AFP, powołując się na źródła w indyjskiej armii.
Telewizja India Today donosi, że w potyczce zostało rannych 20 żołnierzy chińskich i czterech indyjskich. Informatorzy stacji przekazali, że Chińczycy próbowali przejść na tereny kontrolowane przez wojska indyjskie, ale zostali odparci.

Sytuacja na terenie, gdzie doszło do starcia, jest napięta, ale stabilna – informuje India Today.

Do śmiertelnych starć na spornej granicy indyjsko-chińskiej dochodziło w zeszłym roku. Walki toczyły się głównie w położonym bardziej na zachód regionie Ladakhu, ale również w okolicach Nathu La. Apogeum stanowiła potyczka z 15 czerwca 2020 roku, w której zginęło 20 żołnierzy indyjskich. Pojawiły się także informacje o stratach po stronie chińskiej, ale nie zostały oficjalnie potwierdzone. Spór terytorialny pomiędzy dwoma azjatyckimi mocarstwami nuklearnymi toczy się od dziesięcioleci. Granica między Indiami i Chinami jest silnie zmilitaryzowana.

PAP

drukuj