fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Marszałek Sejmu i szef MSZ Arabii Saudyjskiej rozmawiali o relacjach gospodarczych

Relacje gospodarcze, dialog na poziomie parlamentarnym oraz kwestie bezpieczeństwa – były tematem środowej rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek i ministra spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej księcia Faisala Bin Farhana Al Sauda.

Spotkanie marszałek Sejmu z szefem Królestwa Arabii Saudyjskiej odbyło się w środę w Warszawie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, wśród poruszanych przez polityków tematów znalazły się między innymi relacje gospodarcze, dialog na poziomie parlamentarnym oraz kwestie bezpieczeństwa.

Marszałek Witek podkreśliła, że liczy na to, iż wizyta księcia Faisala przyczyni się do intensyfikacji współpracy między Polską i Arabią Saudyjską.

Dodała, że Arabia Saudyjska jest ważnym partnerem Polski w regionie Zatoki i Bliskiego Wschodu oraz zadeklarowała wolę działania na rzecz dalszego rozwoju wzajemnych stosunków politycznych, gospodarczych i parlamentarnych.

„Marszałek Witek podkreśliła jednocześnie szczególny wymiar spotkania przypadającego w 2020 r., kiedy obchodzimy 25. rocznicę nawiązania wzajemnych stosunków dyplomatycznych” – podkreśliło CIS.

Według CIS podczas spotkania zostały także poruszone kwestie gospodarcze oraz bezpieczeństwa.

„Marszałek Sejmu podkreśliła konieczność budowy pokojowych relacji tam, gdzie tylko to możliwe. Minister Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej zgodził się z tym zdaniem. Dodał również, że bezpieczeństwo tworzy fundament stabilności oraz rozwoju gospodarczego” – czytamy w komunikacie.

„Wizyta stanowiła także okazję do poruszenia tematu współpracy parlamentarnej. Podkreślono jej znaczenie w budowaniu zrozumienia w relacjach dwustronnych. Elżbieta Witek wyraziła zadowolenie, że także w obecnej kadencji powstała Grupa Parlamentarna Polska – Arabia Saudyjska, której celem jest pogłębianie dialogu parlamentarnego między Sejmem RP a Zgromadzeniem Konsultacyjnym Królestwa Arabii Saudyjskiej” – podkreślono w komunikacie CIS.

Jak zaznaczono, wizyta szefa MSZ Arabii Saudyjskiej w Sejmie miała związek z konsultacjami przeprowadzanymi na poziomie rządowym. W środowym spotkaniu w Sejmie, jak podaje CIS, wzięli udział także ambasador Arabii Saudyjskiej w Polsce Mohammed Madani oraz szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Wcześniej w środę szef MSZ Arabii Saudyjskiej spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.

PAP

drukuj