fot. PAP/Tomasz Gzell

Marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży: Na dobrą sprawę Sejm Dzieci i Młodzieży został pozbawiony wszystkiego, co tworzyło z niego Sejm

Na dobrą sprawę Sejm Dzieci i Młodzieży został pozbawiony wszystkiego, co tworzyło z niego Sejm. Dzieci i młodzież zostały pozbawione jakiegokolwiek głosu, gdyż teraz tylko losowo wybrana grupka będzie miała szansę odezwać się na mównicy. Można to nazwać zabawą lub – w najlepszym wypadku – małym forum dyskusyjnym – mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Iwo Nakonieczny, licealista, marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży XXIX kadencji, komentując zmiany w funkcjonowaniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Sejm Dzieci i Młodzieży to instytucja powołana do życia 30 lat temu, aby dać dzieciom i młodzieży okazję do poznania działania polskiego Sejmu od środka. Stanowił on świetną lekcję demokracji oraz postaw obywatelskich dla najmłodszych. Podczas jego sesji odbywa się głosowanie nad uchwałą przygotowaną wcześniej w ramach prac komisji.

Do tej pory wybór członków Sejmu Dzieci i Młodzieży dokonywał się na podstawie konkursu.

– Wszyscy uczestnicy musieli wykonać prace konkursowe na zadany temat. Osoby, które wykonały te prace najlepiej (jedna drużyna w województwie), dostawały szansę pojechania na komisję i dzięki temu mogły objąć funkcję marszałka, przewodniczącego komisji lub przewodniczącego podkomisji – wyjaśnił Iwo Nakonieczny.

W tym roku proces wybierania członków Sejmu Dzieci i Młodzieży ma być jednak inny.

– W tym roku konkursu nie będzie, a dzieci (bo teraz możemy mówić tylko o dzieciach) zostaną wybrane do Sejmu na podstawie losowania. Losowane będą szkoły z każdego województwa, które będą mogły wysłać swoich kandydatów. Został też zmieniony wiek, bo teraz mogą w tym uczestniczyć tylko osoby ze szkół podstawowych, a wcześniej mogły to robić również osoby ze szkół średnich. Jest to dość przykre, gdyż wiele osób starało się, by uzyskać tytuł posła, a teraz taka sama pozycja będzie nadawana osobom, które zostały po prostu wylosowane – zwrócił uwagę marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży XXIX kadencji.

Co prawda uchwały procedowane przez Sejm Dzieci i Młodzieży nie miały żadnej mocy sprawczej, ale były zwróceniem uwagi na tematy istotne dla młodego pokolenia. Obecnie instytucji zostaje odebrana nawet ta funkcja.

– Na dobrą sprawę Sejm Dzieci i Młodzieży został pozbawiony wszystkiego, co tworzyło z niego Sejm (…). Dzieci i młodzież zostały pozbawione jakiegokolwiek głosu, gdyż teraz tylko losowo wybrana grupka będzie miała szansę odezwać się na mównicy (…). Można to nazwać zabawą lub – w najlepszym wypadku – małym forum dyskusyjnym – mówił gość „Aktualności dnia”.

Zmiany mogą doprowadzić do infantylizacji tej instytucji.

– Młodzież licealna, która się tam dostawała, to z założenia ludzie prawie dorośli, więc podejmowali oni na sejmowej mównicy tematy aktualne oraz wnosili do dyskusji coś merytorycznego. Niestety, osoby z podstawówki to w dużej mierze dzieci, które nie do końca wiedzą, co chcą robić w życiu, czym się interesują (…). To dzieci, które będą to traktowały trochę jako zabawę, przez co poziom dyskusji – moim zdaniem – spadnie, gdyż nie będzie odzwierciedlał problemów młodzieży tak bardzo jak wcześniej – ocenił Iwo Nakonieczny.

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, nie wyjaśnił do tej pory, co jest powodem decyzji o zmianach w funkcjonowaniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Całość rozmowy z Iwem Nakoniecznym jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl