“Marsz milczący” w związku z przetargiem na śmigłowce

Ulicami Świdnika przeszedł w środę „Marsz milczący” przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik na dostarczenie helikopterów dla polskiej armii.

W proteście wzieli udział pracownicy i związkowcy zakładów z rodzinami oraz mieszkańcy Świdnika i regionu.

Uczestnicy pochodu sprzeciwiają się wyborowi francuskiego śmigłowca do dalszej fazy przetargu. Domagają się unieważnienia kontraktu.

Tomasz Kasperski, wiceprzewodniczący „Solidarności” PZL Świdnik decyzję rządu w sprawie przetargu na śmigłowce nazywa wprost „antypolską”.

Nasza oferta była najkorzystniejsza, szczególnie jeżeli chodzi o korzyści, jakie mogła odnieść nasza armia. Dostałaby nowoczesny śmigłowiec, dużo tańszy w eksploatacji, dużo tańszy przy zakupie. Przez to straci nasza gospodarka. Stracimy miejsca pracy, które mogłyby tu powstać, a nie tak jak jest w tej chwili. Nawet we francuskich gazetach jest napisane, jak to francuzi cieszą się z tego, ile miejsc pracy powstanie u nich w wyniku tego, że wcisnęli naszemu ministerstwu obrony narodowej ten swój mierny produkt – podkreśla Tomasz Kasperski.

Związkowcy domagali się zbadania przetargu przez NIK, prokuraturę i komisję śledczą.

– Cały czas twierdzimy, że ta decyzja jest szkodliwa, nie tylko dla nas jako firmy czy Lubelszczyzny, ale też i dla Polski i jej gospodarki. Niewątpliwie jest decyzją podjętą politycznie, a nie merytorycznie. Po rozmowach z naszym zarządem o skonsultowanie informacji, które otrzymaliśmy w Ministerstwie Obrony, jesteśmy przekonani, że tak właśnie się stało – powiedział Andrzej Kuchta, przewodniczący „Solidarności” PZL-Świdnik.

Z kolei związkowcy z PZL Mielec będą protestować w piątek w centrum Mielca. W pikiecie mają wziąć udział nie tylko pracownicy fabryki, ale także mieszkańcy Mielca.

W przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska do etapu testów wybrano maszynę oferowaną przez Airbus Helicopters – H225M  Caracal.

Odrzucono dwa inne śmigłowce – Black Hawk amerykańskiej korporacji Sikorsky i jej polskiego zakładu PZL Mielec oraz AW149 proponowany przez PZL-Świdnik i jego właściciela – grupę AgustaWestland.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl