fot. PAP/Rafał Guz

Marek Martynowski ponownie szefem senackiego klubu PiS

Po rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyński zmieniłem zdanie – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski, który tydzień temu informował, że rezygnuje z funkcji szefa klubu senackiej części Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Martynowski, informując w ubiegłym tygodniu o rezygnacji z funkcji szefa senackiego klubu PiS, podkreślił, że ma ona związek z wyborem Krzysztofa Sobolewskiego na Sekretarza Generalnego PiS; stało się to podczas kongresu partii, który odbył się na początku miesiąca.

„<<Walka>> z nepotyzmem w naszych szeregach (patrz: niedzielny wybór sekretarza generalnego) skutkuje moją rezygnacją z funkcji szefa klubu PiS w Senacie i wiceprzewodniczącego KP PiS” – napisał wówczas w mediach społecznościowych Marek Martynowski.

„Po rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, która odbyła się w środę, uzyskałem zapewnienie, że jeżeli chodzi o pana Sekretarza Generalnego, to się to ma zmienić. O szczegóły nie dopytywałem, czy to będzie zmiana z żoną, czy z nim (Sobolewskim – PAP) bezpośrednio, ale wierzę prezesowi, że tak będzie. W związku z tym zmieniłem swoją decyzję” – mówił Marek Martynowski.

Jak zaznaczył, nie stawiał warunków, aby doszło do zmiany na stanowisku Sekretarza Generalnego.

Podczas kongresu PiS przyjęto uchwałę, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

Żona Krzysztofa Sobolewskiego, Sylwia Sobolewska – jak informowały wielokrotnie media – zasiadała w kilku radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W ostatnich dniach – zapytany o to na Twitterze – Krzysztof Sobolewski przekazał, że jego żona nie zasiada już w żadnej radzie nadzorczej. Także wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował, że przez żonę Krzysztofa Sobolewskiego zostały złożone rezygnacje z zasiadania w radach nadzorczych i stało się to jeszcze przed przyjęciem uchwały sanacyjnej w sobotę.

PAP

drukuj