Małopolskie: Kolejarze zablokują zakopiankę

W związku z wyłączeniem z ruchu szlaku kolejowego Kraków – Zakopane, kolejarze z małopolskiej Solidarności mają zablokować w piątek o godz. 13.30 drogę krajową nr. 7 czyli popularną zakopiankę na wysokości Rabki – Zaborni. Kierowcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami.

Od 3 marca do 18 czerwca ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba kursowanie pociągów na linii Kraków – Zakopane jest zawieszone. Na trasie zastępczo kursują autobusy. Pociągi będą kursowały na tej trasie w wakacje, później od września do grudnia ruch zostanie ponownie wstrzymany.

Obawiamy się, co będzie z naszym zatrudnieniem. Część kolejarzy związanych z obsługą ruchu kolejowego jest wysyłana na urlopy, część jest przenoszona w rejon Nowego Sącza na inne linie kolejowe – powiedział przewodniczący kolejarskiej Solidarności w Małopolsce Henryk Sikora. Wyjaśnił, że obawy o swoje posady mają dróżnicy, dyżurni ruchu, pracownicy związani z utrzymaniem torowisk i urządzeń do prowadzenia ruchu kolejowego.

Kolejarze będą blokowali zakopiankę przechodząc przez pasy w newralgicznym miejscu trasy Kraków – Zakopane. W Rabce – Zaborni krzyżuje się bowiem zakopianka z drogą w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Chyżnem.

Zdaniem związkowców, ruch kolejowy na linii Sucha Beskidzka – Zakopane nie koliduje w żaden sposób z przebudową linii w okolicach przyszłego zbiornika wodnego.

Utrudnienia w ruchu kolejowym związane są z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie – na linii kolejowej między Stryszowem i Zembrzycami przełożyć trzeba ponad 8,5 km torów – miejsce ich dotychczasowego przebiegu znajdzie się na dnie przyszłego zbiornika.

W grudniu ub.r. zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego.

Zbiornik wodny na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zbiornik zostanie oddany do użytku w 2015 r. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 r.; zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami prac kolejowych na tym terenie.

PAP/RIRM 

drukuj