Małgorzata Gersdorf na czele KRS

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf pokieruje Krajową Radą Sądownictwa. Jej kadencja na tym stanowisku nie potrwa długo. W najbliższym czasie Sejm wybierze nowych skład rady. To efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy o KRS. Obecni członkowie tego gremium przekonują, że nowe przepisy są niezgodne z konstytucją.

W połowie stycznia na krótko przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa z funkcji przewodniczącego tego gremium zrezygnował Dariusz Zawistowski.

Sędziowie przekonywali, że nowa ustawa o KRS jest niezgodna z konstytucją.

– Naszym zdaniem ten ład konstytucyjny jest dzisiaj zaburzony i dlatego musimy się zastanowić jak go przywrócić. Moim zdaniem przewodniczący nie chcąc godzić się na to, że będzie funkcjonował w ogranie, na podstawie ustawy, która jego zdaniem mija się z konstytucją – zrezygnował – mówił Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

W związku z rezygnacją przewodniczącego rady Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zwołała dziś posiedzenie KRS.

– Można się zastanawiać nad sensem i koniecznością takiego posiedzenia rady w sytuacji, kiedy już rozpoczęto procedurę wyłaniania nowej rady w oparciu o znowelizowaną ustawę o KRS – podkreślał Stanisław Piotrowicz, poseł PiS.

Ostatecznie w trakcie głosowania to prezes Małgorza Gersdorf została wybrana przez członków rady na jej nowego przewodniczącego.

– Doszliśmy do przekonania, po analizie przepisów, że ten wybór jest konieczny, żeby rada mogła dalej funkcjonować. Dlatego ten wybór dokonał się dzisiaj. Pani prezes Sądu Najwyższego podjęła się tej trudnej roli. To bardzo trudny moment dla państwa, dla całego wymiaru sprawiedliwości, więc wydaje się, że cały świat prawnicy oczekiwał takiej decyzji – mówił rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędziowie próbują bronić obecnego systemu, w którym funkcjonują od lat – podkreślał Stanisław Piotrowicz z Prawa i Sprawiedliwości.

– Środowiska sędziowskie decydowały, kto sędzią już nie może być ze względu na różne okoliczność i nie chcą się z tym pogodzić. Tymczasem konstytucyjny zapis mówi o równowadze władz. Nie może być tak, że jedna władza, w tym wypadku sądownicza, stała ponad wszystkimi władzami i stanowiła niejako państwo w państwie – akcentował poseł.

Obecni członkowie KRS przekonują, że nowy 15 osoby skład, który zostanie wybrany przez parlament będzie niezgodny z konstytucją.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl