Malezja: Sąd postawił b. premierowi Najibowi zarzuty w sprawie o korupcję

Sąd w Kuala Lumpur postawił dzisiaj zarzuty b. premierowi Mohammadowi Najibowi w związku ze sprzeniewierzeniem pieniędzy z państwowego funduszu (1 zarzut), firmowaniem swym nazwiskiem niewspółmiernie wysokich wynagrodzeń (1 zarzut) oraz nadużyciem zaufania (3 zarzuty).

Według malezyjskich służb antykorupcyjnych, które aresztowały we wtorek b. premiera Mohammada Najiba bin Abdula Razaka, b. szef rządu odpowiada m.in. za zniknięcie z rachunku SCR International – jednostki działającej w ramach funduszu państwowego założonego przezeń przed prawie dziesięciu laty – ok. 10 mln dolarów. Pieniądze te trafiły bezpośrednio na prywatne konto polityka.

Ponadto, Mohammad Najib jest podejrzewany o sprzeniewierzenie miliardów dolarów z tego samego państwowego funduszu wspierania inwestycji 1MDB, w ramach którego działa SCR International. Służby nie wiedzą, co się stało z tymi pieniędzmi – twierdzą przedstawiciele rządu w Kuala Lumpur.

64-letni Mohammad Najib bin Abdul Razak, który stawił się przed sądem, by wysłuchać zarzutów, twierdzi, że jest niewinny. Konsekwentnie zaprzecza, by doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu funduszu 1MDB.

Mohammad Najib został zatrzymany we wtorek w swym domu. Następnie został zabrany do siedziby Malezyjskiej Komisji Antykorupcyjnej – podała agencja Associated Press, powołując się na współpracownika byłego premiera.

Spektakularne zatrzymanie Mohammada Najiba nastąpiło zaledwie dwa miesiące po wyborach parlamentarnych, które polityk przegrał. W maju zrezygnował on ze stanowiska przewodniczącego partii Zjednoczona Narodowa Organizacja Malajów (UMNO) oraz szefa koalicji Front Narodowy (BN).

Nowym premierem został nestor malezyjskiej polityki, dotychczasowy przywódca opozycji Mahathir Mohamad z Sojuszu Nadziei (PH), sojuszu partii centrowych i lewicowych.

Mahathir Mohamad kierował krajem od 1981 r. do 2003 r. Pod jego rządami Malezja rozwinęła się gospodarczo, ale kraj kierowany był twardą ręką. Mahathira Mohammad na stanowisku zastąpił Mohammad Najib, którego przez lata Mahathir Mohammad sposobił na swego następcę. Jednak Mahathir Mohammad zwrócił się przeciw dawnemu protegowanemu po skandalu korupcyjnym z jego udziałem; założył wówczas własną partię i dołączył do opozycyjnej koalicji Sojusz Nadziei.

W 2015 r. okazało się, że Mohammad Najib jest zamieszany w wielką aferę korupcyjną, co wyszło na jaw w 2015 r. Premier odpierał oskarżenia, twierdząc, że pieniądze o niejasnym pochodzeniu były darowizną od dynastii Saudów, którą zwrócił.

Mimo to w sprawie domniemanej malwersacji i prania pieniędzy przelanych z 1MDB toczą się śledztwa w kilku krajach, w tym w USA, Szwajcarii i Singapurze.

Amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że z funduszu wykradziono 4,5 mld dolarów. Za 1 mld dolarów kupiono m.in. nieruchomości, jachty, biżuterię i dzieła sztuki. Część pieniędzy podobno przeznaczono na sfinansowanie filmu „Wilk z Wall Street” lub na kupno za 27,3 mln dolarów naszyjnika z różowym diamentem dla żony Mohammada Najiba.

W związku z wszczęciem dochodzenia w sprawie 1MDB Mohammad Najib nie może opuszczać kraju; ma to zapobiec komplikacjom przy ewentualnej ekstradycji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl