fot. twitter.com

M. Wójcik: We wtorek wystąpię do belgijskiego ministra sprawiedliwości o informacje ws. Ibrahima

Wystąpię we wtorek do belgijskiego ministra sprawiedliwości o informacje, co w tej sprawie działo się w tym kraju – powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odnosząc się do informacji Polsat News, o tym, że to matka Ibrahima złamała prawo, wywożąc go do Polski.

W poniedziałek Polsat News podał, że według prokuratury w Antwerpii to matka 10-letniego Ibrahima złamała prawo, wywożąc go do Polski.

„Belgijski sąd rodzinny w październiku 2018 r. wydał wyrok, na mocy którego dziecko miało zostać w Belgii z ojcem, a nie z matką w Polsce” – poinformowała stacja telewizyjna.

„Belgijska prokuratura dodała, że informacja o tym, że ojciec dziecka jest pozbawiony władzy rodzicielskiej >>nie jest prawdziwa<<” – dodano w materiale Polsat News.

Do tych informacji odniósł się wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

„W świetle przekazanych przez Polsat News informacji, jestem gotowy wystąpić do belgijskiego ministra sprawiedliwości o informacje, co w tej sprawie działo się w tym kraju” – powiedział na antenie.

Wiceminister dodał, że gdy rano Ministerstwo Sprawiedliwości dowiedziało się, że został uruchomiony Child Alert Wójcik polecił sprawdzić wszystkie systemy resortu, czy ta sprawa kiedykolwiek była w ministerstwie.

„Według informacji, które uzyskałem z dwóch departamentów, mamy niemal 100 proc. pewność, że nigdy się taką sprawą nie zajmowaliśmy, matka nigdy nie zwracała się do nas o pomoc. Ani w sprawach krajowych, ani w sprawach międzynarodowych” – podkreślił.

Powiedział również, że dziwi go stanowisko prokuratury belgijskiej.

„Coś byśmy wiedzieli wcześniej być może o tym, że jakieś postępowanie zostało wszczęte w związku z tym, że dziecko miało nie opuszczać Belgii, a ją opuściło. Nie wiem, co jest prawdą” – dodał.

Ibrahim został porwany w Gdyni, przy ul. Ledóchowskiego w niedzielę ok. godz. 21. Rodzina powiadomiła policję krótko po zdarzeniu. W poniedziałek o godz. 6.45 ruszyła procedura Child Alert.

„Rozpoczęliśmy poszukiwania 10-letniego Ibrahima natychmiast po zgłoszeniu. Uruchomienie procedury Child Alert to jest bardzo duża odpowiedzialność, która spoczywa na osobie, która podejmuje taką decyzję” – mówił rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

„Jednak w tym przypadku, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia – m.in. zachowanie ojca, który uprowadził swojego syna – to, że uderzył on swoją b. partnerkę, a więc dosyć agresywne zachowanie – skłoniło nas do tego, aby tą procedurę uruchomić” – wyjaśnił.

Informacje ws. porwanego chłopca można przekazywać pod numerami: 995, 112, 997 lub osobiście do najbliższej jednostki policji.

PAP

drukuj