M. Wąsik: Wielu ludzi w Platformie Obywatelskiej boi się CBA i będzie spokojniejsze, jeśli CBA zostanie rozczłonkowane

Żadne działania CBA nie były działaniami politycznymi. Tam, gdzie pojawiała się korupcja, tam wchodziło CBA. Mamy na to aż nadto dowodów. Środowisko Donalda Tuska wymaga na nim pewne działania, aby móc czuć się swobodnie. Prowadzą różnego typu ciemne interesy. Wielu ludzi w PO boi się CBA i będzie spokojniejsze, jeśli CBA zostanie rozczłonkowane, walka z korupcją zostanie rozbita, a przez to będzie dużo mniej skuteczna – powiedział Maciej Wąsik, b. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Koordynator Służb Specjalnych, Tomasz Siemoniak, zapowiedział, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zastąpione przez Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Rządowy projekt ustawy jest już gotowy. Minister mówił o tym na konferencji w KPRM na temat efektywności walki z korupcją w Polsce i wzmocnieniu działań państwa w tej dziedzinie. [czytaj więcej] 

– To zły kierunek zmian. CBA to wyspecjalizowana służba do zwalczania korupcji, w szczególności na szczytach władzy. Decentralizacja walki z korupcją to zmniejszenie intensywności tej walki. Policja będzie działała na szczeblu lokalnym, choć i tak to robi, bo CBA nie jest w stanie zbadać wszystkich przypadków korupcyjnych. Natomiast ABW zajmuje się dzisiaj głównie kontrwywiadem. To niezwykle ważne zadanie. Dodawanie im nowych obowiązków będzie sprawiało, że zadania kontrwywiadowcze zejdą na drugi plan – zwrócił uwagę Maciej Wąsik.

– Wszystkie te instytucje mają szefów, których w każdej chwili może odwołać premier. Nie mają oni przymiotów niezależności, jakie ma szef CBA, który ma funkcję kadencyjną. Oczywiście Donald Tusk tego nie respektuje. Uważam, że powinno się wzmocnić CBA poprzez wzmocnienie pozycji jej szefa oraz zwiększony budżet, aby walka z korupcją była efektywna – dodał.

Były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił w tym kontekście, że w całym procesie podjętym przez obecny rząd „jest element zemsty politycznej Donalda Tuska. On nie jest w stanie wybaczyć działań CBA, jak choćby w aferze hazardowej, jak w przypadku zarzutów, które postawiono politykom Platformy Obywatelskiej za ich działania korupcyjne”.

– Donald Tusk chce zdezawuować tę służbę, skompromitować ją i zniszczyć ludzi, którzy dzielnie służyli Polsce. To fatalny kierunek. Jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze tej ustawy – powiedział.

Rządzący oskarżają CBA o upolitycznienie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Maciej Wąsik stwierdził, że jest to „absurdalne, bo funkcjonariusze CBA działali zarówno wobec osób z poprzednich ekip, jak i wobec niedawno rządzących”.

– Żadne działania CBA nie były działaniami politycznymi. Tam, gdzie pojawiała się korupcja, tam wchodziło CBA. Mamy na to aż nadto dowodów. Środowisko Donalda Tuska wymaga na nim pewne działania, aby móc czuć się swobodnie. Prowadzą różnego typu ciemne interesy. Wielu ludzi w PO boi się CBA i będzie spokojniejsze, jeśli CBA zostanie rozczłonkowane, walka z korupcją zostanie rozbita, a przez to będzie dużo mniej skuteczna – wskazał gość Radia Maryja.

Cała audycja z udziałem Macieja Wąsika dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl