PAP/Mateusz Marek

M. Suski: Wydaje się, że rozmowy w ramach „okrągłego stołu” zakończyły się sukcesem

Wydaje się, że rozmowy w ramach „okrągłego stołu” dot. wyborów prezydenckich zakończyły się sukcesem; wszystkim nam zależy, by wybory się odbyły w takim terminie, żeby prezydent mógł być zaprzysiężony do 6 sierpnia – mówił po wtorkowym spotkaniu wiceszef klubu PiS Marek Suski.

We wtorek w Senacie odbyły się kolejne rozmowy w ramach okrągłego stołu ws. wyborów prezydenckich z udziałem przedstawicieli klubów parlamentarnych oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Omawiano m.in. propozycje poprawek do ustawy dotyczącej wyborów.

Po zakończeniu spotkania Marek Suski ocenił, iż wydaje się, że rozmowy zakończyły się sukcesem.

„Udało się nam uzgodnić jedną rzecz: wszystkim nam zależy na tym, aby wybory się odbyły w takim terminie, żeby nie było przerwy w pełnieniu funkcji prezydenta i żeby prezydent mógł być zaprzysiężony do 6 sierpnia” – oświadczył.

Poseł PiS dodał, że podczas spotkania zostały przedstawione propozycje poprawek i sposób pracy nad ustawą.

„Krótko mówiąc na kolejnym posiedzeniu komisji (senackiej) zostaną przedstawione poprawki, z częścią z nich udało nam się zapoznać (…). Można powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie posunęło nas do przodu, ponieważ wszyscy chcemy, aby demokratyczne wybory odbyły się w Polsce i żeby nie było przerwy w pełnieniu funkcji prezydenta. To spotkanie zakończyło się sukcesem, udało nam się przekonać całą opozycję do tego, aby te wybory odbyły się i żeby Polska mogła mieć stabilne władze – powiedział Marek Suski.

Na briefingu prasowym po zakończeniu rozmów wicemarszałek Senatu Marek Pęk poinformował, że nadal nie jest znana data posiedzenia plenarnego Senatu, na którym senatorzy zajęliby się ustawą PiS ws. wyborów prezydenckich. Podkreślił, że w czwartek ustawą zajmą się trzy senackie komisje: Ustawodawcza, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

„Termin posiedzenia plenarnego Senatu jest jeszcze nadal niepewny, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to termin przyszłotygodniowy. Pan marszałek Tomasz Grodzki dawał takie sygnały, że najprawdopodobniej będzie to początek przyszłego tygodnia” – poinformował wicemarszałek. Ocenił, że byłoby to gestem dobrej woli i kompromisu ze strony marszałka Tomasza Grodzkiego.

„Mamy na stole pisemnie sformułowane, precyzyjne poprawki Lewicy. Te poprawki jeszcze w najbliższych dniach (…) będziemy wewnątrz Senatu, najprawdopodobniej na poziomie Prezydium Senatu, dyskutować i omawiać” – wskazał Marek Pęk.

Wicemarszałek wyraził nadzieję, że na czwartkowym posiedzeniu trzech komisji dojdzie do kolejnego kompromisu, który „przybierze postać głosowania”.

PAP

drukuj