fot. PAP/Leszek Szymański

M. Pęk: Wisła to symbol naszej państwowości

Wisła to symbol naszej państwowości, naszej historii, naszej ciągłości terytorialnej od Tatr aż do Bałtyku – powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk podczas czwartkowego otwarcia wystawy „Potencjał rzeki Wisły w kontekście gospodarczym, społecznym i środowiskowym” w Senacie .

Wystawa zorganizowana została z inicjatywy senatora Antoniego Szymańskiego i została przygotowana przez Port Gdański. Wystawa prezentuje m.in. nowe kierunki działań inwestycyjnych związanych z wykorzystaniem rzeki przy jednoczesnym zachowaniu jej walorów przyrodniczych.

Wicemarszałek Pęk powiedział też, że Wisła najważniejszym zadaniem jest przywrócenie na niej żeglugi, aby wykorzystać potencjał gospodarczy tej drogi wodnej ale z uwzględnieniem jej walorów przyrodniczych.

„Ta wystawa jest dla nas o tyle ważna, że przywraca myśl i przekonanie, że rzeka Wisła nie powinna być niczym innym jak torem żeglugowym” – dodał obecny podczas otwarcia wystawy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Chcemy odtworzyć potencjał żeglowności Wisły. (…) Port Gdańsk jest zleceniodawcą Studium Wykonalności dla Wisły. Myślę, że za parę tygodni będziemy mogli się pochwalić wynikami tych prac. Ma to na celu rozpoczęcie całego szeregu inwestycji z wiązanych z żeglugą” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj