fot. pixabay.com

M. Mróz: Nie można zapomnieć o tym, że lasy to element, który ma służyć społeczeństwu

W opinii leśników i wielu Polaków, którzy chodzą do lasu, jest inaczej, niż próbuje się nam wmówić. Lasów cały czas przybywa i prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna, która powoduje, że owoce runa leśnego mają szansę funkcjonować – mówił naczelnik Wydziału Organizacji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Marek Mróz, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Coraz częściej wracają pomysły m.in. prywatyzacji polskich lasów, które są dobrem narodowym. Polityka Unii Europejskiej dotycząca zagospodarowania terenów leśnych może sparaliżować polską gospodarkę leśną.

– Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Są kraje zainteresowane taką inicjatywą, jak na przykład Belgia, która pokazuje, że ma tradycje łowieckie i zbioru owoców leśnych. Wydaje nam się, że są ważniejsze tematy w kwestii lasów, którymi powinna się zająć Bruksela. Stoimy po tej samej stronie co kraje, które sceptycznie na to spoglądają – Litwa, Austria, Chorwacja, Słowenia, Słowacja, czy Szwecja – wskazał Marek Mróz.

Naczelnik Wydziału Organizacji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych podkreślił, że wraca spór o kompetencje, czyli o to, kto powinien zarządzać lasami.

– Zakładamy, że nie ma luk prawnych, które dotyczą leśnych produktów niedrzewnych, bo nasze krajowe rozwiązania są wystarczające. Nie można zapomnieć o tym, że lasy to element, który ma służyć społeczeństwu. Jednym z głównych elementów jest społeczna funkcja lasów. To nie jest tylko to, że do lasu możemy wejść, ale w lesie możemy uzbierać owoce runa leśnego na własny użytek oraz w sposób nieniszczący przyrody – powiedział gość Radia Maryja.

Dodał, że lasy to element polskiego i światowego dziedzictwa przekazywany z pokolenia na pokolenie. Polskie lasy są prawem krajowym, które – jak zaznaczył gość Radia Maryja – od wielu lat działają.

– Nie jesteśmy krajem, który ma króla, tak jak na przykład Holandia i wszystkie grzyby są własnością królowej. Nie jesteśmy Belgią, gdzie obowiązuje całkowity zakaz zbierania grzybów (…). W opinii leśników i wielu Polaków, którzy chodzą do lasu, jest inaczej, niż próbuje się nam wmówić. Lasów cały czas przybywa i prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna, która powoduje, że owoce runa leśnego mają szansę funkcjonować – zaznaczył Marek Mróz.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl