M. Morawiecki: Terminal kontenerów DCT Gdańsk to ważny projekt dla polskiej gospodarki

Terminal kontenerów DCT Gdańsk to niezwykle ważny projekt dla polskiej gospodarki. Jako jedyny na Bałtyku ma możliwość przyjmowania największych kontenerowców świata – powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wicepremier mówił wczoraj w Gdańsku o nowym planie inwestycyjnym i kolejnych etapach rozwoju terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Przyjmuje on ponad 400 kontenerowców rocznie, w tym ponad 100 największych na świecie. Szefostwo DCT Gdańsk ogłosiło inwestycje, które w ciągu 3 lat pochłoną 280 mln zł.

Minister podkreślił, że dla polskiej gospodarki jest to niezwykle ważny projekt.

– Port w Gdańsku staje się największym portem na Bałtyku. Jeszcze 5, 10 lat temu wszyscy by się chyba stukali w głowę, że jest to rzeczą niemożliwą. Dzisiaj Polski Fundusz Rozwoju zainwestował ponad 1,5 mld zł – nie pieniędzy budżetowych, tylko pieniędzy rynkowych – w rozwój największego już dzisiaj na Bałtyku portu kontenerowego DCT Gdańsk. Wpływają dzisiaj do niego największe 400-metrowe kontenerowce na świecie. My zabieramy dzisiaj ten „kawałek tortu”, który był nam przynależny. Zabieramy go z Hamburga, Rotterdamu, Amsterdamu –  zaznaczył Mateusz Morawiecki.

DCT Gdańsk jest największym polskim głębokowodnym terminalem kontenerowym. W 2016 roku przeładował prawie 1,3 mln TEU, czyli pojemność standardowego kontenera. Pod koniec ubiegłego roku terminal DCT Gdańsk uruchomił nabrzeże T2, podwajając tym samym swoje możliwości przeładunkowe do 3 mln TEU.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl