PAP/Grzegorz Michałowski

M. Morawiecki: Tarcza Finansowa uratowała polskie firmy

Tarcza Finansowa uratowała polskie firmy – wskazywał premier Mateusz Morawiecki. To dobra wiadomość dla gospodarki i dla polskiego budżetu, który po pierwszym półroczu odnotowuje nadwyżkę.

Tarcza Finansowa to wsparcie dla polskiego potencjału inwestycyjnego – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

– Inwestowanie poprzez takie firmy jak ta, tutaj w Radomsku, to znakomity przykład, jak zdobywać nowe rynki. Na tym nam szczególnie zależy, bo Polska już dla wielu firm zrobiła się za mała – mówił premier.

Dlatego tak ważny jest rozwój polityki eksportowej – tłumaczył szef rządu. W marcu tego roku Polska odnotowała rekordowy eksport rzędu 110 mld zł. Ale to nie jedyny sukces po pierwszym półroczu tego roku.

– Naprawa finansów publicznych po naszych niefrasobliwych poprzednikach doprowadziła do tego, że po czerwcu na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł – wskazał Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie firm w czasie pandemii. To blisko 200 mld zł przeznaczonych na ratowanie firm, a przede wszystkim miejsc pracy i wzrostu wynagrodzeń.

– Jeden z najwyższych od wielu lat przyrostów wynagrodzeń. To blisko 10 proc. – 9,8 proc. rok do roku. Jest to bardzo szybkie, dynamiczne odbicie wynagrodzeń – zaznaczył prezes Rady Ministrów.

Takie założenie ma Polski Ład – zwracał uwagę szef rządu, tłumacząc, że to właśnie ten program będzie drogą do odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią.

TV Trwam News

drukuj