fot. PAP/Leszek Szymański

M. Morawiecki: System ETS musi ulec zmianie. UE prowadzi w tej kwestii nieodpowiedzialną politykę 

Z jednej strony Rosja, z drugiej nieodpowiedzialna i dogmatyczna polityka wokół ETS, czyli polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Ceny energii są zależne od spekulacji rynkowych, a nie od sił regulacyjnych – mówił dziś w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się z premierem Łotwy. Podkreślił, że oba kraje są zgodne co do kluczowych kwestii dla naszego regionu.

https://twitter.com/PremierRP/status/1483754338388430855

Najpierw premierzy Polski i Łotwy odbyli rozmowę w cztery oczy, a następnie doszło do spotkania delegacji obu państw.

Jednym z najważniejszych tematów rozmów była agresywna postawa Rosji i sytuacja na wschodzie Ukrainy. Premierzy Polski i Łotwy chcą budować wspólne stanowisko w tym zakresie. Sprzeciwiają się jakimkolwiek ustępstwom NATO wobec gróźb ze strony Rosji. Nie ma zgody na żaden szantaż, w tym szantaż gazowy realizowany poprzez Nord Stream 2.

Głos Polski i Łotwy jest jednoznaczny – gazociąg nie powinien zostać uruchomiony.

Premierzy podjęli też kwestię bezpieczeństwa energetycznego i rosnących cen energii. Premier Mateusz Morawiecki wskazał podczas konferencji prasowej po spotkaniu, że bardzo jasno wyraził pogląd Polski na ten temat.

– System ETS (Europejski System Handlu Emisjami) musi ulec reformie. To jest nieprawidłowość i tak nie powinno być, ponieważ w takim układzie ceny energii są zależne od spekulacji rynkowych, a nie od sił regulacyjnych lub sił na rynku energii. Mam nadzieję, że nasz głos będzie coraz bardziej słyszalny. Starałem się dzisiaj wypracować z premierem Łotwy wspólne stanowisko. Cieszę się, że w wielu aspektach wcale się nie różnimy – tłumaczył premier RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1483723869173211138

Premierzy Polski i Łotwy rozmawiali też na temat dwustronnej wymiany gospodarczej. Zadeklarowali chęć jej pogłębiania, co będzie coraz łatwiejsze dzięki inwestycjom takim jak Via Carpatia oraz Via Baltica.

Padło też zapewnienie o chęci rozwijania Inicjatywy Trójmorza.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska, Warszawa

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl