PAP/Marcin Obara

M. Morawiecki: Funkcjonowanie TK nie powinno być kwestionowane

Były premier, Mateusz Morawiecki, ocenił, że funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego nie powinno być kwestionowane. To filar demokracji wobec tego, co obecnie dzieje się w rządzie – dodał. Sejm popołudniu ma rozpocząć prace nad zmianami w ustawie o TK.

Projekt, pod którym podpisali się posłowie koalicji rządowej, przewiduje m.in., że na sędziego Trybunału będą mogły kandydować osoby, które co najmniej 4 lata nie były członkami partii, posłami, ani senatorami.

Wyboru miałaby dokonywać sejmowa większość kwalifikowana trzech piątych głosów. Wprowadzony ma być też tzw. wybór schodkowy, czyli pięciu sędziów na trzy lata, pięciu na sześć lat, a pięciu na pełną dziewięcioletnią kadencję. Poseł Mateusz Morawiecki wskazywał dziś w Sejmie, że nie należy ingerować w Trybunał. 

– Funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego – poddanie ogromnej politycznej nagonce – nie powinno być kwestionowane. Uważam, że jest to filar naszego systemu, filar demokracji wobec tego, co dzieje się w tym rządzie. Demokracja w Polsce dzisiaj jest częściowo wyłączona ze stosowania, podobnie jak konstytucja (…). W takich okolicznościach rola TK jest fundamentalna – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Były premier dziękował też prezes TK ,Julii Przyłębskiej, oraz sędziom Trybunału, że w okolicznościach nagonki potrafią realizować zadania konstytucyjne.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl