fot. PAP/EPA

Armia Izraela szykuje się do kolejnej ofensywy

Rosną napięcia na Bliskim Wschodzie. Izraelskie wojsko przygotowuje kolejną ofensywę, tym razem na północy Strefy Gazy. 

Od wtorku w północnej części Strefy Gazy trwają intensywne działania armii izraelskiej.

„Pilne! Mieszkańcy Strefy Gazy, wojsko wznowiło zdecydowane działania przeciwko Hamasowi i innym organizacjom terrorystycznym w Strefie Gazy. (…) Znajdujecie się w niebezpiecznej strefie walki” – poinformował Avichay Adraee, rzecznik IDF.

Mieszkańcy zostali wezwani do natychmiastowej ewakuacji. Mimo tego na północy wciąż pozostało około 300 tys. osób. Pogarsza się sytuacja humanitarna.

Jesteśmy na oblężonej północy Gazy, w rejonie Dżabalii. Oprócz oblężenia, niszczenia domów i bombardowań niewinnych dzieci cierpimy również z powodu braku żywności, napojów i wody, nie mamy dostępu do wody – mówił mieszkaniec Strefy Gazy.

Pojawiają się też niepokojące doniesienia o masowych grobach Palestyńczyków w szpitalu w Nasser w Strefie Gazy.

Jesteśmy przerażeni zniszczeniem kompleksów medycznych Al Nasser i Al Shifa oraz doniesieniami o odkryciu masowych grobów w obiektach i wokół nich. Wzywamy do przeprowadzenia niezależnych, skutecznych i przejrzystych dochodzeń w sprawie zgonów” – powiedziała Ravina Shamdasani, rzecznik OHCHR.

Izrael odpowiada.

„Oskarżenia, że armia izraelska pochowała ciała Palestyńczyków, są bezpodstawne. (…) W czasie operacji na terenie szpitala Nasser w mieście Chan Junis, w ramach próby zlokalizowania zakładników i osób zaginionych, badano ciała z zachowaniem ostrożności i tylko w miejscach, gdzie informacje wskazywały na możliwą obecność zakładników” – poinformowały Siły Obronne Izraela.

Podczas gdy armia izraelska toczy walkę z Hamasem, wśród rodzin przetrzymywanych zakładników rośnie napięcie.

Dzisiaj mija 200 dzień, nadal mamy zakładników, porwanych ludzi, dzieci, kobiety, starców, żołnierzy. Zostali porwani 200 dni temu. To musi się skończyć. Musimy zaznać pokoju, rodziny muszą zaznać pokoju, ten kraj potrzebuje pokoju – podkreślił przedstawiciel jednej z rodzin.

Rodziny zarzucają władzom Izraela brak stanowczych działań. Wysiłki mające na celu uwolnienie pozostających w niewoli zakładników nie powiodły się. Izraelskie władze tłumaczą, że nie chcą zawieszenia broni, bo umożliwi to jedynie Hamasowi przegrupowanie się.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl