fot. PAP/Tytus Żmijewski

M. Małecki: Budowa silnych multienergetycznych koncernów jest trendem światowym

Budowa silnych multienergetycznych koncernów jest trendem światowym – zauważa wiceminister aktywów Maciej Małecki. Przypomina, że inne kraje mają to już za sobą. Polska buduje globalnego gracza wokół Orlenu. Koncern z Płocka dostał zgodę na fuzję z Lotosem. Przejął już Energę, a w planach ma także włączenie w struktury PGNiG.  

Takie plany nie podobają się opozycji. Politycy wskazują, że jest to nieopłacalny biznesowo projekt.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreśla, że w interesie naszego kraju jest budowa jednego podmiotu.

To są kolejne kroki podnoszenia naszego największego koncernu na poziom, na którym będzie mógł skuteczniej rywalizować z zagranicznymi podmiotami. Warto podkreślić, że budowa silnych multienergetycznych koncernów jest trendem europejskim i światowym. Inne kraje mają już taką drogę za sobą. Węgrzy skonsolidowali aktywa paliwowe zanim weszli do Unii Europejskiej. Gdyby takie ruchy (konsolidacja wokół Orlenu różnych podmiotów) zdarzyły się przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, byłoby to zdecydowanie łatwiejsze – zaznacza Maciej Malecki.

Komisja Europejska poinformowała w tym tygodniu, że zatwierdziła przejęcie Lotosu przez Orlen. Jest to decyzja warunkowa. Konieczna będzie sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw. W tym drugim przypadku ma nastąpić wymiana stacji z innym zagranicznym partnerem.

RIRM

drukuj