M. Magierowski: Przedstawiłem w Rzymie stanowisko w sprawie ustawy o IPN

Wiceszef MSZ Marek Magierowski, który uczestniczył w poniedziałek w Rzymie w konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem, powiedział PAP, że w trakcie obrad przedstawił stanowisko Polski w sprawie ustawy o IPN, o której zmianę apelują władze Izraela.

Wiceminister Marek Magierowski podkreślił: „Konferencja była okazją do wyjaśnienia wątpliwości, które narosły wokół nowelizacji ustawy o IPN. W Rzymie obecni byli przedstawiciele kilku największych światowych organizacji żydowskich, a także izraelskiego rządu”.

„Możliwość przedstawienia polskiego stanowiska przy takim audytorium miała więc szczególną wagę. Mam nadzieję, że udało się sprostować przynajmniej część fałszywych stwierdzeń oraz nadinterpretacji, które w ostatnich dniach pojawiły się w ustach niektórych izraelskich polityków i komentatorów” – oświadczył wiceszef polskiego MSZ.

W swym wystąpieniu na forum konferencji w siedzibie włoskiego MSZ w Wiecznym Mieście Magierowski wyjaśnił, że „celem nowej ustawy nie jest to, by ograniczyć badania historyczne, bądź zaprzeczyć współudziałowi niektórych polskich obywateli w Holokauście”.

„Chodzi o zwalczanie historycznych wypaczeń” – oświadczył.

Dodał następnie, że „naród polski nie był odpowiedzialny za Holokaust”.

„To niemieccy najeźdźcy sprowadzili to nieszczęście na lud żydowski” – podkreślił.

„Nigdy nie zapomnimy cierpienia europejskich Żydów, ale naszym najwyższym obowiązkiem jest także obrona naszego dobrego imienia” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl