fot. PAP/Marcin Bielecki

M. Jach: Stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce byłyby dużym sukcesem rządu PiS

Stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce byłyby dużym sukcesem rządu Prawa i Sprawiedliwości powiedział poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Jak informują media, Waszyngton zaproponował Warszawie umowę w tej sprawie. Ofertę miał przedstawić w środę wiceminister obrony USA podczas wizyty w Polsce.

Amerykanie chcą zwiększyć kontyngent nad Wisłą o co najmniej tysiąc żołnierzy. Kierownictwo MON-u podkreśla, że cały czas są prowadzone negocjacje w tej sprawie.

Poseł Michał Jach wskazał, że stałe bazy wojsk USA w Polsce to proces, który będzie wymagał czasu.

Te propozycje to są już bardzo poważne konkrety, jednak trzeba mieć świadomość, że to nie stanie się w ciągu miesiąca. To wymaga czasu, inwestycji. Jeżeli oni mają być u nas na stałe, to przecież nie wejdą w gołe pole to nie te czasy. To przyrzeczenie jest natomiast jakby realizacją naszych marzeń i niezwykłym sukcesem rządu PiS. Pragnę przypomnieć, że jeszcze trzy lata temu przed szczytem NATO, kiedy rządził już PiS posłowie z opozycji po prostu kpili sobie, jeśli mówiliśmy, że doprowadzimy do tego, że Amerykanie będą stacjonować w Polsce – mówił Michał Jach.

Obecnie w Polsce stacjonuje 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Jednostki stacjonują w naszym kraju na zasadzie rotacji.

Negocjacje ws. stworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce toczą się od dłuższego czasu. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda rozmawiał na ten temat z przywódcą USA Donaldem Trumpem podczas swojej wizyty w Białym Domu.

RIRM

drukuj