fot. pl.wikipedia.org

J. Sasin: W najbliższych dniach rozstrzygnięcie, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta Warszawy

W najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięte, kto zostanie kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Warszawy; decyzja w tej sprawie może być tuż przed konwencją PiS 14 kwietnia lub po konwencji – powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Jacek Sasin, pytany w TVN24, kto zostanie kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Warszawy: obecny szef KPRM Michał Dworczyk czy wiceminister sprawiedliwości i szef komisji reprywatyzacyjnej Patryk Jaki, odparł, że obecnie „jesteśmy na progu tej decyzji”.

„Myślę, że w najbliższych dniach to zostanie rozstrzygnięte, zostanie zaspokojona ciekawość nas wszystkich” – dodał.

Dopytywany, czy ta decyzja zostanie podjęta przed konwencją PiS 14 kwietnia, Jacek Sasin powiedział, że być może będzie ona tuż przed 14 kwietnia, ale – jak zaznaczył może być po tej dacie.

Jacek Sasin podkreślił też, że przy wyborze kandydata Prawa i Sprawiedliwości trzeba wszystko wziąć pod uwagę, w tym jego rozpoznawalność oraz szansę pozyskania nowego elektoratu. Zadeklarował, że pomoże każdemu kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości, bez względu na to, kto nim zostanie.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”, który ukazał się w środę, podkreślił, że ostateczna decyzja, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta stolicy, nie została podjęta, ale to bardzo szybko nastąpi.

„Nie jest tajemnicą, że wybór padnie albo na Patryka Jakiego, albo na Michała Dworczyka. Gdybyśmy kierowali się jedynie sondażami – dziś przecież wszystkie partie je przeprowadzają – to należałoby ocenić, że szanse tego drugiego w rywalizacji o prezydenturę stolicy są większe” – powiedział Jarosław Kaczyński.

„Sęk w tym, iż wyrazistość pana Jakiego ma zdolność mobilizującą nie tylko jego zwolenników, lecz także przeciwników. Michał Dworczyk zdaje się mieć większe szanse na poszerzenie dzisiejszego elektoratu PiS w stolicy” – ocenił prezes Kaczyński. Podkreślił jednocześnie, że ostatecznej decyzji na razie nie ma.

14 kwietnia ma się odbyć konwencja PiS w Warszawie m.in. z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość podsumuje wówczas dwa lata swych rządów; nakreśli też założenia programowe na kolejne lata.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

PAP/RIRM

drukuj